LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Polonia "e zhgënjyer"/ Gjermania nuk do të dërgojë sistemin e mbrojtjes ajrore në Ukrainë

7 Dhjetor 2022, 09:07, Kosova & Bota CNA
Polonia "e zhgënjyer"/ Gjermania nuk do të dërgojë
Foto Ilustruese

Gjermania i ofroi Polonisë, anëtares së saj të NATO-s, sistemin e mbrojtjes ajrore, muajin e kaluar pasi një raketë e humbur u rrëzua dhe vrau dy fermerë në një fshat polak pranë kufirit me Ukrainën. 

Varshava fillimisht e kishte refuzuar ofertën, duke thënë se më së miri do të dërgohej në Ukrainë. 

Pas disa diskutimesh, Gjermania ka refuzuar të vendosë sistemin në Ukrainë, kështu që Polonia tani ka pranuar ofertën fillestare. 

Mariusz Blaszczak, ministri i mbrojtjes, tha në "Twitter" se ishte "i zhgënjyer" nga vendimi.

"Zbarkimi i Patriotëve në Ukrainën perëndimore do të rriste sigurinë e polakëve dhe ukrainasve," tha ai.

"Kështu që ne vazhdojmë me aranzhimet e punës për vendosjen e lëshuesve në Poloni dhe lidhjen e tyre me sistemin tonë të komandës."

Gjermania tha më parë se sistemi i mbrojtjes ajrore ishte menduar për t'u përdorur në territorin e NATO-s, ku Ukraina nuk është anëtare./CNA.al

Lajmet e fundit nga