LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Policia Kufitare italiane ndalon hyrjen për 90 pasagjerë nga vendet jashtë Shengen-it

27 Maj 2023, 12:50, Kosova & Bota CNA
Policia Kufitare italiane ndalon hyrjen për 90 pasagjerë nga vendet
Foto ilustruese

Zyra e Policisë Kufitare në aeroportin Rimini, Itali, nëpërmjet aktivitetit të saj të kontrollit për pasagjerët jashtë Shengenit, ka bërë të ditur se në fillim të vitit 2023, ka arritur të identifikojë dhe të kthejë në vendin e origjinës gjithsej 90 shtetas të vendeve të treta, kryesisht të ardhur nga Tirana.

Siç raporton Geronimo Neës, arsyet për të cilat ata nuk i kanë lejuar këta persona të hyjnë në territorin kombëtar përfshijnë mungesën e provave adekuate që vërtetojnë qëllimin dhe kushtet e qëndrimit, rezervimet e hoteleve apo sigurimin shëndetësor për udhëtimin .

Gjithashtu, policia kufitare zbuloi se pas kontrolleve të thelluara, disa nga personat e refuzuar kishin qëndruar tashmë më shumë se 90 ditë në zonën Shengen, duke tejkaluar kufirin maksimal të lejuar, transmeton SchengenVisaInfo.com .

Disa persona, të cilët pretendonin se po hynin në Itali për qëllime turistike, gjatë hetimeve u zbulua se synonin të hynin në vend për qëllime biznesi ose pune.

Disa individëve të tjerë iu refuzua hyrja për shkak se përbënin një kërcënim për sigurinë dhe rendin publik, pasi ata kishin një të kaluar kriminale që pengonte pranimin e tyre.

Sipas policisë, kontrollet e kujdesshme të kushteve të hyrjes kanë çuar në identifikimin e katër të huajve, të cilët kanë përdorur bileta mashtruese të linjës ajrore për të përfaqësuar në mënyrë të rreme qëllimin e tyre për t'u larguar nga Italia, ndërsa në fakt qëllimi i tyre ishte qëndrimi i parregullt në vend. Një shtetasi shqiptar iu gjet edhe një pasaportë me vula të falsifikuara.

Në disa raste, hetimet e policisë zbuluan objektet lokale të akomodimit që strehonin ose punësonin individë të huaj që nuk ishin në përputhje me rregulloret e qëndrimit. Pronarët e këtyre objekteve u gjobitën dhe u raportuan më pas për shkeljet e tyre rregullatore.

Së fundmi, në të gjitha përpjekjet e policisë për të kundërshtuar përdorimin e dokumentacionit të falsifikuar nga shtetas të huaj në fluturimet direkte për në Mbretërinë e Bashkuar, u kap një shtetas iranian. Ky individ, i cili posedonte një pasaportë false austriake, po tentonte të hipte në një fluturim direkt për në Londër.

Në fund të dhjetorit të vitit të kaluar, autoritetet kufitare italiane ndaluan gjithashtu 50 persona që të hynin në territorin e saj pasi dyshohej se synonin të qëndronin në mënyrë të parregullt në Itali.

Lidhur me këtë, Policia Kufitare Riminit theksoi se nga 50 personat e dyshuar, disa prej tyre janë dënuar për krime me ndikim të veçantë social ose u është ndaluar më parë hyrja në Itali.

Për më tepër, në mars të këtij viti, Italia, së bashku me vende si Sllovenia dhe Kroacia, arritën një marrëveshje trepalëshe në përpjekje për të kontrolluar më mirë emigracionin ilegal , pasi u vu re një fluks emigrantësh që përpiqeshin të hynin në mënyrë të parregullt në këto vende./ CNA.al

Lajmet e fundit nga