LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Papa Françesku do të dëbojë kritikun amerikan nga Vatikani

29 Nëntor 2023, 19:30, Kosova & Bota CNA
Papa Françesku do të dëbojë kritikun amerikan nga Vatikani
Kardinali amerikan Raymond Burke ka qenë një udhëheqës në Kishën Katolike për dekada

Papa Françesku do të dëbjë kardinalin amerikan Raymond Burke, një kritik i hapur, nga apartamenti i tij në Vatikan dhe do t’i heq pagën.

Kardinali Burke është pjesë e një grupi konservatorësh amerikanë që kanë kundërshtuar prej kohësh planet e Papës për reformimin e Kishës Katolike.

Një burim nga Vatikani i tha BBC-së se Papa Françesku nuk e ka realizuar ende qëllimin e tij për të dëbuar 75-vjeçarin.

Dhe vendimi nuk është menduar si një ndëshkim personal, shtoi burimi.

Në vend të kësaj, ajo vjen nga besimi se një person nuk duhet të gëzojë privilegje ndërsa kritikon kreun e kishës.

Megjithatë, masa është "e paprecedentë në epokën e Françeskut", tha për BBC Christopher White, një vëzhgues i Vatikanit që shkruan për National Catholic Reporter.

White paralajmëroi se vendimi mund të "provokojë reagime të rëndësishme" dhe të thellojë ndarjet midis Vatikanit dhe kishës amerikane, ku tashmë ka "fragmentim".

Papa zbuloi planin e tij për të vepruar kundër kardinalit në një takim me krerët e zyrave të Vatikanit javën e kaluar./ CNA

Lajmet e fundit nga