LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Një biznesmen zëvendëson Tsipras/ Kasselakis, gati të formojë ekipin e tij në partinë “Syriza”

25 Shtator 2023, 20:37, Kosova & Bota CNA

Një biznesmen zëvendëson Tsipras/ Kasselakis, gati të

Stefanos Kasselakis është fituesi i zgjedhjeve në partinë më të madhe opozitare në Greqi, “Syriza” dhe pasardhësi i Alexis Tsipras.

Biznesmeni greko-amerikan fitoi bindshëm kundër rivales së tij Efi Ahtsioglou, një ish-ministre në qeverinë e vitit 2015. të së majtës.

Politikani i ri ka treguar hapur orientimin e tij seksual. Ai është shkolluar në SHBA dhe ka sipërmarrje biznesi në fushën e transportit detar. Ndër tezat e tij kryesore është edhe ajo e ndarjes së shtetit nga kisha.

Media greke “Kathimerini” raporton se Kasselakis ka filluar të formojë ekipin e tij. Personi përgjegjës për çështjet politike do të jetë Manolis Kapnisakis. Dora Avgeri do të marrë rolin e përfaqësueses për shtyp dhe Giorgos Tsipras do të drejtojë grupin parlamentar. 

Gjithashtu, në ekipin e tij drejtues do të jenë edhe Nikos Pappas, Evangelos Apostolakis, Pavlos Polakis, Theodora Tzakri, Sokratis Famellos dhe Nasos Iliopoulos. 

Këto emra nuk janë konfitmuar ende nga kryetari i ri i partisë opozitare./ CNA

 

Lajmet e fundit nga