LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lufta Izrael-Hamas/ Bolton: Qeveritë arabe tani i shohin palestinezët si kërcënues

3 Dhjetor 2023, 22:10, Kosova & Bota CNA
Lufta Izrael-Hamas/ Bolton: Qeveritë arabe tani i shohin palestinezët
John Bolton

Ish-Këshilltari i Sigurisë Kombetare të Amerikës, John Bolton ka folur lidhur me luftën në Izrale.

Në një intervistë në emisionin “Fokus” me Robert Papën, Bolton tha se Izraeli është larg eliminimit të kërcënimit terrorist të Hamasit ndaj zgjidhje e qëndrueshme afatgjatë që merr pak vëmendje është rivendosja e një numri të konsiderueshëm të banorëve të Gazës.

“Izraeli është larg eliminimit të kërcënimit terrorist të Hamasit, por çfarë do të ndodhë me banorët e Rripit të Gazës më pas? Një zgjidhje e qëndrueshme afatgjatë që merr pak vëmendje është rivendosja e një numri të konsiderueshëm të banorëve të Gazës. Refuzimi i kësaj ideje në mënyrë refleksive rrezikon ta dënojë Lindjen e Mesme ndaj terrorizmit dhe destabilitetit të vazhdueshëm. Për dekada pas krijimit të Izraelit, shtetet arabe, veçanërisht regjimet radikale si Egjipti i Gamal Abdel Nasser, këmbëngulën se palestinezët ishin zhvendosur me forcë. Vetëm kthimi në "vendin e tyre të origjinës", përkatësisht në Izrael, ishte i pranueshëm. Ndoshta në atë kohë njerëzit nuk këndonin "nga lumi në det", por qeveritë arabe anti-izraelite përdorën palestinezët si armë politike dhe ushtarake kundër Izraelit. Lejimi i zhvendosjes diku tjetër nënkuptonte njohjen e ekzistencës së përhershme të Izraelit, gjë që atëherë ishte e papranueshme.”, tha John Bolton.

Robert Papa:  A do largohet Izraeli nga Gaza?

John Bolton: Kohët kanë ndryshuar. Izraeli nuk do të largohet. Qeveritë myslimane e kanë njohur Izraelin. Për më tepër, zgjidhja me dy shtete është përfundimisht e pamundur. Izraeli nuk do të njohë kurrë një "Palestinë" që mund të bëhet një tjetër Hamas. Përveç kësaj, Gaza nuk është një ent ekonomik i qëndrueshëm dhe as një shtet. Izraeli e ka bërë të qartë se refuzon çdo të drejtë kthimi për palestinezët dhe ka njoftuar se nuk do të japë më as viza pune për banorët e Gazës që kërkojnë punësim. Qeverisja e Gazës pas luftës mund të realizohej duke e ndarë atë, ndoshta përgjatë Ëadi Gazës, vijës ndarëse të Izraelit, me një kujdestari të OKB-së për Izraelin në veri dhe një për Egjiptin në jug.

Robert Papa: Ku mund të zhvendoset popullsia e Gazës?

John Bolton: Duke i armatosur më parë palestinezët kundër Izraelit, qeveritë arabe tani i shohin palestinezët si kërcënues. Të paktën tani për tani, Bregu Perëndimor është një pyetje tjetër, përveç nëse Hamasi dhe terroristët e tjerë kanë më shumë forcë atje sesa duket menjëherë. Irani, përfituesi kryesor i Hamasit, sigurisht që duhet të jetë i gatshëm të pranojë një numër të madh njerëzish për të cilët prej kohësh ka treguar një interes të tillë. Shumica e banorëve të tjerë të Gazës duhet të zhvendosen në vendet e rajonit që më parë i kishin armatosur. Megjithëse anëtarët e Kongresit kanë prezantuar legjislacionin që ndalon rivendosjen e Gazës, Amerika mund t'u japë statusin e refugjatit banorëve të Gazës me një histori të provuar të kundërshtimit të Hamasit, për të cilin mediat tona raportojnë se është një numër i madh./ CNA

Lajmet e fundit nga