LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kuleba kërkesë NATO-s/ “Të sigurohen furnizime sa më shpejt për Ukrainën”

30 Nëntor 2022, 20:00, Kosova & Bota CNA
Kuleba kërkesë NATO-s/ “Të sigurohen furnizime sa më
Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha se është e domosdoshme që NATO të furnizojë Ukrainën shpejt ndërsa lufta vazhdon me Rusinë vazhdon.

"Ju duhet të jeni me ne jo vetëm për aq kohë sa duhet, por gjithashtu të na furnizoni me gjithçka që kërkohet aq shpejt sa kërkohet," tha Kuleba.

Kuleba ka marrë pjesë në takimet e NATO-s dhe G7 në Bukuresht.

"Kam falenderuar të gjitha shtetet këtu, të cilët thanë se do të qëndrojnë me Ukrainën për aq kohë sa të jetë e nevojshme. Është një shenjë shumë domethënëse për ne, pasi ne nuk kishim një mbështetje të tillë unanime në këtë pikë më parë," tha ai.

Kuleba ka mirëpritur edhe pajisjet e reja.

"Këta janë transformatorë, gjeneratorë, armë, uniforma dimërore. Nuk mund të flas për të gjitha, por ka edhe artileri 155 mm, predha, automjete të blinduara. E gjithë kjo së shpejti do të dorëzohet në Ukrainë dhe do të forcojë forcat tona të armatosura," ai tha.

Duke folur për sistemin amerikan të mbrojtjes ajrore Patriot, Kuleba tha: "Deri tani askush nuk do të fliste për këtë çështje, përveç nesh. Ne ishim të vetmit që e ngritëm. Por tani kjo çështje po diskutohet. Ky është një diskutim shumë serioz dhe thelbësor. ."

Të martën, CNN raportoi se SHBA po shqyrton dërgimin e sistemit të mbrojtjes raketore Patriot në Ukrainë për të mbështetur aftësitë e tyre të mbrojtjes ajrore kundër sulmeve të ardhshme ruse, sipas një zyrtari të lartë të mbrojtjes amerikane.

Kuleba tha se ai kishte kërkuar një ndryshim të qasjes nga donatorët perëndimorë të Ukrainës, gjë që tani po shpërblehej.

“Tani gjithçka është duke u furnizuar”, tha ai. “Këto vendime janë marrë pasi ndodhi një lloj tragjedie në vijën e frontit, e cila nuk la zgjidhje tjetër veçse të merrej ky vendim. Unë i thashë: Ndryshoni logjikën, mos prisni të ndodhë diçka e keqe, merrni këtë vendim. tani për të parandaluar tragjeditë, për të vepruar më proaktive dhe për të çliruar më shumë territore ukrainase dhe qytetarë ukrainas."/ CNA.al

Lajmet e fundit nga