LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çfarë duhet të dimë për vullkanin Etna, më aktivi në Evropë/ Si ndikon në turizëm

13 Nëntor 2023, 12:58, Blog CNA

Çfarë duhet të dimë për vullkanin Etna, më

Mali Etna ndriçoi qiejt mbi Siçili më 12 tetor pas disa muajsh të qetë. Një nga vullkanet më aktive në botë, i dha shfaqjet e tij të fundit dhe u bë lajm pothuajse në të gjitha mediat. 

Por nuk ka asnjë shenjë që udhëtimi ndërkombëtar për në ishullin italian të jetë ndëprerë me këtë rast, pavarësisht nga fotot frymëzuese të tymit dhe llavës së kuqe të ndezur, të cilat u përhapën ngado. 

Sa shpesh "shpërthen" mali Etna?

Mali Etna është një nga vullkanet më aktivë në Evropë dhe ka qenë në një gjendje pothuajse të vazhdueshme aktiviteti për dekadën e fundit. Mund të ketë shpërthime të shumta në një vit dhe madje edhe në një muaj. Periudha aktuale e shpërthimit filloi në vitin 2013, sipas Programit Global të Vullkanizmit Smithsonian.

Në vitin 2021, Etna lëshoi ??aq shumë material vullkanik gjatë një periudhe të gjashtë mujore sa u rrit në lartësi me gati 30 metra.

Këtë vit tashmë ka pasur shpërthime të shumta. Faqet e internetit si "Volcano Discovery" ndjekin aktivitetin e Etna-s në detaje dhe ju mund të shikoni një transmetim të drejtpërdrejtë të vullkanit në faqen e Observatorit Etna.

Shumicën e kohës, shpërthimet e Etna-s klasifikohen si aktivitet vullkanik të nivelit të ulët. Kjo përfshin shtëllungat e hirit, burimet e llavës dhe shpërthimet stromboliane, të cilat janë megjithatë dramatike për t'u vëzhguar.

Instituti Kombëtar i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë i Italisë tha se lartësia e kolonës së shpërthimit të natës së kaluar vlerësohet të jetë rreth 4500 metra mbi nivelin e detit.

A është mali Etna i sigurt për t'u vizituar?

Mali Etna konsiderohet të jetë një vullkan i sigurt, shumica e shpërthimeve nuk rrezikojnë ata që vizitojnë ose jetojnë në zonë. Shpesh, shqetësimi më i madh është hiri që mbulon qytetet përreth gjatë shpërthimeve. Kjo gjithashtu detyron aeroportin e Katanias të mbyllet herë pas here, siç ndodhi në fillim të kësaj jave dhe në maj të këtij viti.

Vullkani është nën vëzhgim intensiv. Instituti Kombëtar i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë i Katanias ka një sistem kamerash, sensorësh, kompjuterësh dhe kontrollesh njerëzore në vend që regjistrojnë dhe komunikojnë dridhjet në kohë reale.

Megjithatë, me raste vullkani ka paraqitur një kërcënim. Në vitin 1928, i gjithë qyteti i Mascalit u shkatërrua. Në vitet 1990, llava e madhe kërcënoi qytetin e Zafferana Etnea dhe u desh ndërhyrja që të largohej llava duke krijuar kanale./CNA

Lajmet e fundit nga