LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Australia izolon bletët për t’i mbrojtur nga parazitët

29 Qershor 2022, 22:30, Kosova & Bota CNA
Australia izolon bletët për t’i mbrojtur nga parazitët
Foto ilustruese

Pasi një parazit vdekjeprurës i quajtur "varroa" u zbulua në Australi, miliona bletë janë futur në izolim.

Paraziti i quajtur “Varroa” u gjet për herë të parë në një port pranë Sidneit javën e kaluar, por që atëherë është përhapur në të gjithë vendin.

Përhapja kërcënon industrinë e mjaltit dhe prodhimit të ushqimit miliona dollarë. Varroat dobësojnë dhe vrasin kolonitë duke u ushqyer me to dhe duke transmetuar viruse.

Autoritetet thanë se çdo koshere brenda 10 km nga vendet e infektuara do të shkatërrohet, ndërsa kolonitë brenda 25 km do të inspektohen dhe monitorohen./ CNA.al

Lajmet e fundit nga