LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

101-vjeçari nazist dënohet me 5 vjet burg/ Bashkëpunëtor për vrasjen e mbi 3500 personave

29 Qershor 2022, 22:27, Kosova & Bota CNA
101-vjeçari nazist dënohet me 5 vjet burg/ Bashkëpunëtor
Foto ilustruese

Një ish-gardian nazist i kampeve të përqëndrimit është dënuar me 5 vite burg nga një gjykatë gjermane. Burri 101-vjeçar akuzohet se ka ndihmuar në pushkatimin e 3518 personave në një kamp pranë Berlinit, si dhe vrasjen e shumë të tjerëve me gaz kimik.

Ligji gjerman parashikon që njerëzit që shpallen fajtorë për vrasje, zakonisht dënohen nga 3 deri në 15 vite burg.

"Ka qenë jashtëzakonsiht e vështirë të gjendej dënimi adekuat sepse ngjarja ka ndodhur shumë kohë më parë", sqaroi zëdhënësi i zyrës së drejtësisë duke theksuar se dhe mosha e autorit ‘ka ndikuar në lehtësimin e dënimit'.

Gardiani nazist, më i vjetri që ka dalë ndonjëherë në gjyq, gjithmonë e ka mohuar të ishte roje nazist në kamp. Mbrojtja do të apelojë vendimin./ CNA.al

Lajmet e fundit nga