LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Samiti në Spanjë/ Johnson: Nëse Putin mendon se NATO nuk do të zgjerohet, e ka gabim

29 Qershor 2022, 11:16, Kosova & Bota CNA
Samiti në Spanjë/ Johnson: Nëse Putin mendon se NATO nuk do
Boris Johnson

Udhëheqësit e vendeve anëtare të NATO-s janë mbledhur sot samitin që po mbahet në Madrid, Spanjë.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson thotë se nëse presidenti rus Putin shpreson se NATO nuk do të zgjerohet, e ka gabim.

“Ne kemi dy anëtarë të rinj që vijnë, Finlanda dhe Suedia, një hap i madh përpara për aleancën tonë”, tha kreu i qeverisë britanike.

Johnson për mediat thotë se samiti i sotëm do të diskutojë se çfarë mund të bëhet më shumë për të mbështetur Ukrainën dhe çfarë mësimesh mund të nxirren nga muajt e fundit.

Diskutimet do të fokusohen gjithashtu në “rishikimin e qëndrimit të NATO-s në krahun lindor”, shton ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga