Aroma e përsosur sipas horoskopit/ Cili parfum i përshtatet shenjës suaj

26 Maj 2022, 18:06, Lifestyle CNA
Aroma e përsosur sipas horoskopit/ Cili parfum i përshtatet
Foto ilustruese - parfum

Shumë njerëz identifikohen me aromën e parfumit që përdorin. Nëse zgjidhni diçka të freskët dhe me aromë agrumesh, ka të ngjarë të jeni energjik dhe emocional. Nëse zgjidhni diçka femërore dhe me aromë lulesh, ka të ngjarë të jeni flirtues dhe romantik. 

Pra, ka kuptim që çdo shenjë horoskopi të ketë një aromë që i përshtatet më së miri. Këtu, ekspertët e astrologjisë na tregojnë aromën ideale për çdo shenjë të zodiakut.

Aroma e përsosur sipas horoskopit/ Cili parfum i përshtatet
Kanella

Dashi

Kjo shenjë e guximshme dhe e sigurt e zjarrit anon më shumë nga aromat si kanella. 

"Kjo është një aromë ideale për njerëzit e lindur nën shenjën aktive dhe të guximshme të Dashit", thotë  astrologia Anna Kovach. 

"Një Dash mund të jetë energjik dhe i frymëzuar nga aroma e kësaj bime shumë të dashur. Nëse duan diçka më të ftohtë, duhet të zgjedhin jargavanin vjollcë. Lilac është një aromë që sjell qetësim në sistemin nervor, e përsosur për një shenjë aktive të sunduar nga Marsi si Dashi”, thotë Jill Loftis,  astrologia dhe themeluesja e Nuit Astrology. 

Sipas saj, këto aroma mund të lehtësojë disa nga prirjet e tyre të padurueshmërisë.

Aroma e përsosur sipas horoskopit/ Cili parfum i përshtatet
Heliotrope

Demi

Demi është një nga shenjat e zodiakut që vishet më mirë dhe ka nevojë për një aromë të sofistikuar për t'u përshtatur. Ekspertët e astrologjisë thonë se shenja e tokës duhet të përdorë aroma natyrale të buta. 

"Heliotrope ofron një aromë të butë bajame dhe vanilje me një skaj të tokës që disa thonë se të kujton më shumë ushqimin sesa lulen", thotë Loftis. 

Duke qenë një adhurues sensual i ushqimit, kjo aromë është perfekte për të mbështetur një personalitet të Demit në realitetin tokësor”, vijon ai më tej.

Aroma e përsosur sipas horoskopit/ Cili parfum i përshtatet
Zambaku

Binjakët

Shenja e binjakëve mund të dëshirojë të investojë në aromën e një zambaku për aromën e saj të radhës. 

“Kjo aromë është e gëzuar dhe rinore. Ajo pasqyron disa nga cilësitë më të mira dhe më të ndritshme të personalitetit të Binjakëve. Mjaft interesante, është se gjithashtu kjo lule ka natyrën e saj të dyfishtë, si Binjakët tanë. Edhe pse është e bukur dhe aromatike, e gjithë bima është mjaft helmuese nëse konsumohet", është shprehur astrologia Loftis. 

Sipas saj, nëse zambaku i luginës nuk është preferenca e tyre, një Binjak duhet të zgjedhë një aromë të përbërë me dy nota kryesore që i drejtohen personalitetit të tyre të dyfishtë.

Aroma e përsosur sipas horoskopit/ Cili parfum i përshtatet
Biskota

Gaforrja

Nuk ka asnjë shenjë që preferon shtëpinë më shumë se Gaforrja, kështu që nuk është çudi që astrologët sugjerojnë aroma të këndshme si biskota me sheqer dhe vanilje qershie. 

Shenja e ndjeshme e gaforres kërkon rehati dhe siguri dhe i pëlqen të kujtohet për shtëpinë dhe familjen”, thotë Kovach. 

Ata që kanë lindur nën këtë shenjë tërhiqen nga aromat që tundojnë oreksin e tyre dhe gëzojnë natyrën e tyre të humorit”, thekson ajo. 

Aroma të tjera ushqimesh si çokollata, kafeja dhe karameli, gjithashtu i përshtaten Gaforres.

Aroma e përsosur sipas horoskopit/ Cili parfum i përshtatet
Agrumet

Luani

Kjo shenjë, e sunduar nga dielli, kërkon një aromë të lehtë dhe gazmore që të përputhet me personalitetin e saj argëtues dhe tërheqës. Këtu hyjnë agrumet.

"Portokallet, mandarinat, apo edhe grejpfrutët kanë një erë që i pëlqen shenjës së ndritshme dhe dramatike të Luanit. Ata janë të guximshëm, pasionantë dhe energjikë dhe duan të dalin në pah në një turmë", thotë Kovach.

Aroma e përsosur sipas horoskopit/ Cili parfum i përshtatet
Pisha

Virgjëresha

Kjo shenjë praktike dhe e ndjeshme preferon aromat e thjeshta me erë të freskët dhe natyrale.

"Si një shenjë e tokës dhe e shëndetshme, njerëzit Virgjëreshë tërhiqen nga aroma e pishës", thotë Kovach. 

"Ata do të kënaqen duke u kujtuar për natyrën dhe do të ndihen sikur sapo kanë kaluar nëpër një pyll. Për më tepër, kjo aromë do të krijojë imazhe të një shtëpie të sapo pastruar, falë lidhjes së saj me disa produkte dezinfektuese. Kjo do t'i bëjë ata të ndihen sikur janë në hapësira të pastra dhe të qeta dhe i ndihmon ata të ndihen të bazuar dhe të ekuilibruar", thekson astrologia.

Aroma e përsosur sipas horoskopit/ Cili parfum i përshtatet
Trëndafili

Peshorja

E sunduar nga Venusi, një planet që u emërua për perëndeshën e bukurisë dhe romancës, Peshoret kërkojnë aroma femërore, romantike dhe çfarë ka më romantike se trëndafili? 

Aroma e trëndafilit do të ndihmojë një person të Peshores të portretizojë energjinë e tij tërheqëse sentimentale. Ata ka të ngjarë të ndihen më të sigurt dhe të fuqizuar kur përdorin këtë aromë”, shprehet Kovach.

Nëse një Peshore nuk e pëlqen aromën e trëndafilit në vetvete, ata mund të zgjedhin një aromë luleje midis një buqete më të madhe me lule. Këto aroma luajnë me prirjen e shenjës për të mbledhur gjëra të bukura.

Aroma e përsosur sipas horoskopit/ Cili parfum i përshtatet
Jasemini

Akrepi

E vendosur, e pasionuar dhe besnike, aroma karakteristike e një Akrepi duhet të jetë e guximshme. Kovach rekomandon një parfum jasemini. 

“Si një shenjë e lidhur me fuqinë, pasurinë, misterin dhe transformimin, aroma ekzotike e jaseminit u pëlqen atyre që kanë lindur nën shenjën e Akrepit. Kjo është një shenjë që ka një tërheqje të fortë karizmatike”, shprehet Kovach.

Jasemini është gjithashtu një afrodiziak që njihet për cilësitë e tij sensuale, diçka që edhe Akrepat e kanë me bollëk. Shpesh përzihet me lule të tjera ose me dru sandali dhe vanilje.

Aroma e përsosur sipas horoskopit/ Cili parfum i përshtatet
Eukalipti

Shigjetari

Kjo shenjë e mendimit të lirë dhe impulsive duhet të marrë parasysh një aromë të veçantë si eukalipti. 

Shigjetari është një shenjë e lidhur me filozofinë, spiritualitetin dhe shërimin. Për shkak të lidhjes së tyre me mjekësinë dhe përparimin, Shigjetari është i lidhur me aromën e Eukaliptit. Sugjerohet që shenjat që të përdorin parfume të zhanrit chypre. 

Një nga parfumet më të lashta në histori, Chypre konsiderohet më shumë si një kategori aromash sesa një aromë individuale. Kjo natyrë gjithëpërfshirëse ka kuptim me Shigjetarin e sunduar nga Jupiteri. Të sofistikuara dhe komplekse, këto aroma mund të përfshijnë aroma lulesh, myshku, druri dhe lëkure", shpjegojnë astrologet.

Aroma e përsosur sipas horoskopit/ Cili parfum i përshtatet
Vanilja

Bricjapi

Aroma karakteristike e Bricjapit është vanilje me një notë të vetme. Bricjapët janë të çuditshëm, të besueshëm dhe punëtorë.

Ata tërhiqen drejt aromës së vaniljes për këtë arsye. Vanilja është e njohur për të njëjtat arsye. Është jashtëzakonisht e zakonshme, por e fuqishme, e bukur dhe disi e varur.

Aroma e përsosur sipas horoskopit/ Cili parfum i përshtatet
Karafili

Ujori

Ujorët janë novatorët dhe intelektualët e zodiakut, duke tronditur gjithmonë të tjerët me shpikjet dhe zgjuarsinë e tyre. Një aromë e papritur si karafil i shkon shumë. 

“Kjo bimë pikante dhe e fuqishme është intensive dhe aroma e saj është perfekte për ata që kanë lindur nën shenjën rebele dhe befasuese të Ujorit”, thotë Kovach. 

Aroma shpesh përzihet me aroma të tjera pikante dhe druri, duke krijuar një aromë stimuluese që sjell po aq shkëndija në një situatë sa një Ujor.

Aroma e përsosur sipas horoskopit/ Cili parfum i përshtatet
Livando

Peshqit

Peshqit janë në kontakt me emocionet e tyre dhe janë shumë intuitivë, që do të thotë se personalitetet e tyre kombinohen bukur me një aromë qetësuese si livando. 

“Prirja e tyre për meditim dhe ëndrra psikike e bën aromën e lidhur me relaksimin dhe madje edhe gjumin e thellë një kombinim të përsosur. Peshqit gjithashtu mund të zbulojnë se kjo aromë mund t’i qetësojë se nervat kur janë të shqetësuar", shpjegon Kovach. 

Livando mund të përdoret si një aromë personale dhe një aromë shtëpiake në formën e spërkatjes së dhomës ose një qiri./ CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga