LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The hypocrisy of silence in the Assembly for the women killed in the suburbs of Tirana

2023-03-02 14:30:00, Opinione Luan Rama

The hypocrisy of silence in the Assembly for the women killed in the suburbs of

Another serious event has been added to the numerous chronicles of murders and injuries that are constantly present in our daily lives.

A murderer who should have been in prison, has killed again.

The criminal took the lives of innocent women, while the Parliament of Albania, even though it is headed by a woman, after keeping a minute of silence, continued with its avaza, are you saying that nothing happened!

Although the session with the Prime Minister was planned before, the macabre event that happened yesterday in the surroundings of Tirana, could and should have imposed another topic of debate on the Assembly.

Sot seanca duhej ta linte mënjanë “Çështjen McGonigal” e në djall shkoftë ai dhe interpelanca me

Kryeministrin për të, përballë nevojës urgjente për një analizë dhe reagim të menjëhershëm shtetëror pas tragjedisë që ndodhi dhe që në fakt na shpërfaqi edhe një herë problemin më të madh të shoqërisë shqiptare; DHUNËN!

Kryeministri, ministrat dhe gjithë deputetët sot duhej të kyçeshin në ngjarjen kriminale e të mos dilnin nga Kuvendi pa zbardhur të gjitha përgjegjësitë se përse vrasësi nuk ishte në burg për krimet që kishte kryer më parë?!

Përse elementë të tillë nuk janë nën mbikqyrjen e institucioneve të zbatimit të ligjit dhe ia dalin ta sfidojnë shtetin teksa kapërdisen të armatosur rrugëve të qytetit e mund të vrasin kë të duan?!

Çfarë nuk funksionon në tërësinë e mekanizmave shtetërorë që kanë për detyrë parandalimin e krimit?!
Mirëpo, për Kuvendin u quajt e mjaftë mbajtja e një minutë heshtje për tre gratë e vrara. Ndërsa për opozitën që e ka kërkuar seancën e interpelancës me Kryeministrin, është më e rëndësishme politika me

“Çështjen McGonigal” se sa jeta e grave të vrara, si dëshmi e një realiteti të trishtë që zymton çdo ditë e më shumë jetën tonë.

Afërmendsh, Kryeministrit sot i interesonte “Çështja McGonigal” sepse ajo jo vetëm e trasferon problemin gjetiu, përtej Atlantikut, por edhe sepse ai e dinte që do ta dominonte debatin përballë retorikës së lodhur të kundërshtarëve të tij. Një mundësi e mirë për t’i bishtnuar një problemi që do ta nxirrte zbuluar në Kuvend dhe përballë qytetarëve.

Ndërkaq, është e pakuptimtë ngurtësia e opozitës, e cila sot duhej të dëshmonte se halli i madh i saj është jeta e qytetarëve shqiptarë dhe krimi që po e dominon atë tragjikisht. Dhe m’u për këtë arsye të kërkonte shtyrjen e debatit me Kryeministrin për McGonigal-in dhe në qendër të punimeve të Kuvendit të vendosej ngjarja e rëndë kriminale dhe e gjithë kjo dukuri kaq e pranishme ndër ne.

Gratë fatkeqe ikën nga kjo jetë prej një vrasësi të cilin shteti e kishte për detyrë ta mbante në burg.

They are not the first to suffer this fate due to the inaction of the state. But they probably won't be the last either, because McGonigal is more important to the Assembly, whose hypocrisy of silence killed the poor women again today, a day after the criminal who the state had a duty to protect killed them. in prison.
And ironically, the parliamentarians, even the women parliamentarians of the Albanian Parliament too, continue to talk about McGonigal and his angry lover!

11:15 Opinione Lutfi Dervishi

Elefanti apo miu?

Gjykatësi po shihte vëngërr në drejtim të dy palëve që...

13:22 Opinione Artan Fuga

Cross traffic

I will continue to present the 12 parameters I have to vote ...

20:22 Opinione Lutfi Dervishi

Swan in Propagandistan

Few people know that on the big map of the world, a co...

Lajmet e fundit nga