LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Who Really Discovered America?

2022-09-12 13:36:00, Kuriozitete CNA

Who Really Discovered America?

It is commonly said that Christopher Columbus was the first European to discover North America. This claim was presented as fact until recently, when it was discovered that Columbus was not actually the first to explore America. Ancient documents say that it was the Vikings, and more specifically a Viking named Lief Erikson, who first discovered America.

Lief Erikson was the son of Erik Red, the first founder of a settlement in Greenland, and also a distant relative of Nadod, another famous explorer who was the first to discover Iceland. Therefore we can say that exploration was a family legacy.

Pasi u rrit në Grenlandë, në moshën 29-vjeçare Lief vendosi të ndiqte gjurmët e të parëve të tij. Ai dëgjoi mbi një tokën e panjohur në perëndim të Grenlandës nga tregtari Bjarni Herjolfson, që pretendonte se gjatë njërës prej udhëtimeve të tij kishte ndryshuar kursin dhe e kishte parë atë tokë nga distanca por pa zbarkuar atje.

Me këtë informacion, Erikson ia bleu anijen Bjarnit, mblodhi rreth 35 njerëz për të krijuar  ekuipazhin e tij, dhe u nis drejt vendit të përshkruar nga Bjarni. Në fillim edhe i ati mendoi të shkonte bashkë me të në ekspeditë. Por ai u rrëzua aksidentalisht nga kali gjatë rrugës për në anije, ngjarje që ai e perceptoi si një ogur të keq, prandaj edhe qëndroi në shtëpi.

Pa ndihmën e një eksperti siç ishte i ati, dhe pa shumë përvojë në mesin e marinarëve të ekuipazhit, Erikson nisi udhëtimin sipas rrugës së përshkruar nga tregtari. Në fillim ai zbarkoi në një pjesë veriore të Kanadasë, për të cilën sot historianët supozojnë se ishte Gjiri i Labradorit.

Ai do të udhëtonte dhe për 2 ditë për të mbërritur në një pjesë shumë më të ngrohtë të kontinentit dhe që kishte një sasi të bollshme të peshkut salmon. Dimri po afrohej ndaj Erikson vendosi të ngrinte një kamp buzë detit për të qëndruar për pjesën tjetër të vitit.

Ai e ndau ekuipazhin e tij në dy pjesë. Njëri do të qëndron në kamp, dhe tjetri do të vazhdonte eksplorimin. Këta të fundit zbuluan shumë hardhi dhe rrush në brendësi të tokës, prandaj e pagëzuar “Vinland” tokën e sapo zbuluar.

Erikson do ta kalonte gjithë dimrin atje dhe do të rikthehej në Grenlandë me një furnizim të bollshëm me rrush dhe lëndë drusore për të treguar suksesin e tij. Por duket se jo shumë njerëz e njohin këtë histori. Kjo ngjarje e rëndësishme, duket se u harrua përgjatë historisë me largimin gradual të Vikingëve nga tokat e reja me kalimin e shekujve.

Këto territore nuk do të eksploroheshin sërish nga asnjë eksplorues i dokumentuar deri në kalimin e oqeanit Atlantik nga Kolombi në vitin 1492, ku ai do të zbulonte Karaibet, ndërsa përpiqej që të gjente një rrugë të re për të shkuar në Kinë përmes detit.

Kjo e ka shtyrë Kolombin në qendër të vëmendjes si evropianin e parë që e zbuloi Amerikën, gjë që nuk është e vërtetë, siç e kemi parë nga historia e Lief Erikson. Megjithatë, ekzistojnë mite të një murgu irlandez të quajtur Shën Brendan, që në fillim të shekullit VI lundroi përmes Atlantikut me një varkë tradicionale irlandeze, me korniza druri të veshur me lëkurë kafshësh.

Edhe pse deri më sot nuk është gjetur asnjë provë për këtë, Tim Serevin mendon se ky udhëtim ka të ngjarë të ketë ndodhur. Madje ai e kreu vetë një lundrim të tillë për ta vërtetuar se kjo gjë ishte e mundur. Nga kjo, ne mund të mësojmë shumë gjëra mbi dezinformimin dhe popullaritetin.

Just because Christopher Columbus was more popular than St. Brendan and Erikson, he is widely regarded today by most people as the man who discovered the Americas. But looking a little deeper, we see that this is not only false, but also misleading, since information on the existence of a continent to the west of Spain was available, but mainly in theory and through legends .

This case teaches us not to take things as we see them, but to look deeper and find out what happened, the finer details, and above all the truth.

Translated and adapted by CNA.al

Lajmet e fundit nga