LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Famous beer gardens in Germany

2023-04-13 09:09:00, Kuriozitete CNA

Famous beer gardens in Germany

Visiting a German beer garden is a must once spring knocks! These are some traditional beer gardens that you simply must know.

Munich's largest beer garden

Famous beer gardens in Germany

Munich boasts the largest concentration of outdoor breweries, beer gardens in Germany. The largest is the Hirschgarten, with a capacity of 8,000 people. Traditionally, attendees bring their own food and order only beer, a practice that has been maintained for many years. But snacks such as bread known as Pretzel (Brezel) and cheese can also be bought.

The first official beer garden

Më 1812, Mbreti i Bavarisë Maximilian I vendosi që kopshtet e birrës të mund të ngriheshin për herë të parë në Mynih. Kopshti i birrës pranë stacionit qendror të Mynihut konsiderohet më e vjetra. Këtu, mbi 100 pemë gështenja ofrojnë një atmosferë komode dhe hije të bollshme. Birra shërbehet nga fuçi druri pikërisht para mysafirëve. Një zile bie sa herë që hapet një fuçi e re me birrë të freskët.

Kopshti anglez i Mynihut

Famous beer gardens in Germany

Një nga kopshtet më të famshme të birrës në Bavari ndodhet në kopshtin anglez të Mynihut pranë Kullës Kineze, me hapësirë për rreth 7,000 të ftuar. Kjo e bën atë kopshtin e dytë më të madh të birrës në qytet. Është i frekuentuar si nga turistët ashtu edhe nga vendasit.

Ligji lejon që kopshtet e birrës të qendrojnë hapur deri vonë

Famous beer gardens in Germany

Bavarezët i marrin shumë seriozisht kopshtet e tyre të birrës. Në vitin 1995, banorët që jetonin pranë tavernës Waldwirtschaft në jug të Mynihut, e cila krenohet me një kopsht të madh birre, kërkuan orarin e mbylljes së hershme. Kjo e mërziti aq shumë kryeministrin e atëhershëm të Bavarisë, Edmund Stoiber, saqë një ligj u ndryshua për të siguruar që adhuruesit e birrës mund të shijojnë pijen e tyre deri në orën 23:00.

Manastiri Andechs

Kur janë në Mynih, shumë turistë duan të udhëtojnë në manastirin Andechs për të provuar birrën e tij të famshme. Legjenda thotë se pijet speciale e kanë burimin nga thellësitë e "malit të shenjtë" në të cilin ndodhet manastiri. Murgjit benediktinë e drejtojnë fabrikën e birrës edhe sot e kësaj dite.

Manastiri më i vjetër në botë me një fabrikë birre

Famous beer gardens in Germany

Abbey Weltenburg, një orë me makinë në veri të Mynihut, ka bërë birrë për qindra vjet. Birra pihet në bodrumin e tij dhe u shërbehet mysafirëve që pushojnë në oborrin sipër. Ia vlen të vizitoni këtë kompleks piktoresk dhe me histori pranë lumit Danub.

Kopsht birre në lartësi të madhe

Famous beer gardens in Germany

Në 2,962 metra mbi nivelin e detit, Zugspitze është mali më i lartë i Gjermanisë. Ai gjithashtu përmban një kopsht birre të veçantë në lartësi të madhe. Pavarësisht nëse e zotëroni sfidën dhe ngjiteni me ecje lart, ose zgjidhni teleferikun, në majë ju presin birra freskuese dhe pamje mahnitëse.

Pije me një pamje të mrekullueshme

Famous beer gardens in Germany

Not far from Bamberg's old town, you'll find the Spezial Keller, or unique cellar, which offers a wonderful view of Bamberg Cathedral and the Michaelsberg Monastery, a UNESCO World Heritage Site. Local specialties include delicious smoked beer and roast pork shoulder.

Berlin's first beer garden

Famous beer gardens in Germany

Berlin's first beer garden opened in 1837. Located in what is now the Prenzlauerberg district, the beer garden offers an urban flavor, with seating for around 600 customers and ample shade thanks to tall chestnut trees./ DW

08:33 Kuriozitete Stephanie Pappas

Are aliens real?

There is currently no evidence for the existence of li...

Lajmet e fundit nga