LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ky është plazhi i Europës me më shumë foto në Instagram

2023-03-22 21:51:00, Kuriozitete CNA

Ky është plazhi i Europës me më shumë foto në

Vera në Europë ka një tjetër ndjesi. Ajo është elegante, e qetë dhe festive prandaj, nuk është fare e habitshme që plazhet e saj janë skenat e duhura për fotot e ëndrrave në Instagram.

Por, cili është plazhi më i fotografuar nga të gjithë? Thinking Traveller, kompani që ofron akses në vila ekskluzive dhe shtëpi luksoze në të gjithë globin, arriti të zbulonte se cili është plazhi i Europës me më shumë foto në Instagram.

“Plazhet europiane ofrojnë përvoja fantastike për pushuesit nga e gjithë bota. Që nga plazhet me rërë e deri tek ato shkëmbore, peizazhet e detit në Europë mund të duken të ndryshme nga njëra-tjetra, duke krijuar mundësi të shumta për të bërë fotografi magjepsëse, të denja për Instagram”  thotë The Thinking Traveler në një postim të fundit në blog.

Kompania pa nga afër të dhënat e hashtag-eve në Instagram për të gjetur destinacionet më të njohura dhe më piktoreske në të gjithë Europën, në një përpjekje për të ndihmuar turistët që të zgjedhin destinacionin e tyre të ardhshëm të pushimeve në plazh, i cili do të ishte i përsosur për të bërë foto.

Për të gjetur plazhet e Europës me më shumë foto në Instagram, ekipi shqyrtoi artikujt ekzistues mbi plazhet më të mira në Europë, të cilat i përdori për të krijuar listat bazë. Më pas, ai zbuloi plazhet më të postuara duke regjistruar numrin e postimeve në Instagram me hashtag-e të ndryshme që lidhen me plazhin.

Vendi i parë, sipas The Thinking Traveler, është plazhi Étretat në Normandi, Francë.

Ky është plazhi i Europës me më shumë foto në 

“Si një plazh i jashtëzakonshëm me guralecë të bardhë, Étretat është i njohur për tre harqet e tij dhe shkëmbinjtë e ngjitur me njër-tjetrin, të cilët ngrihen mbi ujërat në ngjyrë të gjelbër smeraldi si askund tjetër në planet,” tha kompania. Plazhi Étretat kishte 406,321 postime nën hashtagun #etretat.

Dikur një fshat për peshkim, kjo zonë u bë një strehë për artistët rreth fundit të shekullit të 19-të, kur ata u dyndën drejt këtij bregdeti falë bukurisë së tij të pamasë.

Ky plazh është aq i bukur sa vizitorët merrnin guraleca nga plazhi për të sjellë në shtëpitë e tyre një pjesë të vogël të kësaj parajse. Por, kjo bëri që miliona metra kub të këtyre guralecëve të zhdukeshin nga bregdeti. Kështu, tani është e paligjshme që të marrësh me vete qoftë edhe një guralec të vetëm nga plazhi.

Pjesa tjetër e 10 vendeve të para në listë përfshin Durdle Door Beach në Mbretërinë e Bashkuar me 265,276 postime në Instagram; Plazhin La Pelosa në Sardenjë, Itali, me 109,135 postime; Torre Lapillo në Pulia, Itali, me 95,083 postime; Plazhi Navagio (Plazhi i Mbytjes së Anijes) në Zakynthos, Greqi, me 80,824 postime; dhe Cala Luna në Sardenjë, Itali, me 75,012 postime.

Plazhet e tjera kryesore të gjetura në sondazhin e The Thinking Traveller përfshinin Salento, Punta Prosciutto të Italisë, Plazhin Playa de Muro në Mallorca, Spanjë dhe Porto Katsiki Beach në Lefkada, Greqi./CNA

Ky është plazhi i Europës me më shumë foto në

Lajmet e fundit nga