LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The Polish scientific institute calls cats an alien "species".

2022-07-27 10:03:29, Kuriozitete CNA

The Polish scientific institute calls cats an alien "species".

A Polish scientific institute has classified domestic cats as an "invasive alien species", citing the damage they cause to birds and other wildlife.

Some cat lovers have reacted emotionally to this determination by criticizing the institute's chief scientist.

Wojciech Solarz, a biologist at the Polish state Academy of Sciences, was not prepared for the public backlash when he entered "Felis catus", the scientific name for the common house cat, into a national database of 'alien species' run by Academy Institute for Nature Conservation.

Baza e të dhënave kishte tashmë 1 786 specie të tjera të listuara pa asnjë kundërshtim, tha Solarz për AP të martën. Zhurma mbi speciet e huaja pushtuese nr. 1787, tha ai, mund të ketë ardhur nga disa raportime mediatike që krijuan përshtypjen e rreme se instituti i tij po bënte thirrje për eutanizimin e maceve të egra dhe të tjera.

Solarz nënvijëzoi konsensusin shkencor në rritje se macet shtëpiake kanë një ndikim të dëmshëm në biodiversitetin duke pasur parasysh numrin e zogjve dhe gjitarëve që ata gjuajnë dhe vrasin.

Kriteret për përfshirjen e maceve në mesin e specieve pushtuese të huaja “përmbushen 100% nga macja”, tha ai.

Earlier this month, the Polish Academy institute published a post on its website citing the "controversy" and seeking to clarify its position. The institute emphasized that it was "against any cruelty to animals". He also argued that his classification was in line with European Union guidelines./Euronews

Lajmet e fundit nga