LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The next discovery from NASA/ Photos of stars larger than the sun will soon be published

2022-07-10 15:27:00, Kuriozitete CNA

The next discovery from NASA/ Photos of stars larger than the sun will soon be

NASA revealed that the James Webb telescope will target numerous spectacular cosmic objects, including distant star clusters, a giant planet outside our solar system and a cluster of galaxies 290 million light-years away.

The space agency lists the top five targets for the $10 billion telescope's first set of full-color science images to be released Tuesday, July 12 at 10:30 a.m. EDT.

“Edhe pasi kam punuar në program për shumë vite, jam po aq i emocionuar sa të gjithë të tjerët që po presin publikimin e imazheve dhe të dhënave të para nga teleskopi hapësinor James Webb i NASA-s, një përpjekje e guximshme në partneritet me evropianët dhe Agjencitë hapësinore kanadeze”, thotë Eric Smith, një shkencëtar i programit Ëebb në NASA, i cili ka punuar në ekipin e teleskopit që nga fillimet e tij në mesin e viteve 1990.

The next discovery from NASA/ Photos of stars larger than the sun will soon be

Objektivat u zgjodhën nga një ekip përfaqësuesish nga NASA, Agjencia Evropiane e Hapësirës, ??Agjencia Kanadeze e Hapësirës dhe Instituti Shkencës i Teleskopit Hapësinor. Mjegullnaja Carina është një nga mjegullnajat më të shndritshme dhe më të mëdha në hapësirë, e vendosur rreth 7600 vite dritë larg në yjësinë jugore të quajtur Carina.

Mjegullnajat janë “çerdhe” yjore ku lindin yjet dhe kjo është shtëpia e shumë yjeve gjigantë, duke përfshirë disa më të mëdhenj se dielli.

Mjegullnaja e Unazës Jugore, e njohur gjithashtu si mjegullnaja 'Tetë-Burst', është një mjegullnajë planetare në thelb një re shpërthyese gazi që është e rrethuar nga një yll që po “vdes”.

The next discovery from NASA/ Photos of stars larger than the sun will soon be

Sipas NASA-s, ai është gati gjysmë viti dritë në diametër dhe ndodhet rreth 2000 vjet dritë larg nga Toka. Më pas në listë është WASP-96 b, i cili është një planet gjigant jashtë sistemit tonë diellor që përbëhet kryesisht nga gazi.

Ky planet ndodhet 1150 vite dritë nga Toka dhe rrotullohet rreth yllit të tij çdo 3.4 ditë.

WASP-96 b ka rreth gjysmën e masës së Jupiterit dhe u zbulua në vitin 2014. Kuintet i Stefanit ndodhet në yjësinë Pegasus dhe njihet si grupi i parë kompakt i galaktikave i zbuluar ndonjëherë në 1787.

Four of the five galaxies within the quintet are locked in a cosmic dance of repeated close encounters, NASA notes./ CNA.al

Lajmet e fundit nga