LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

9 facts about the human body that will change your perception of yourself

2022-07-16 09:32:00, Kuriozitete CNA
9 facts about the human body that will change your perception of yourself
Illustrative photo

Nature has created our bodies perfectly and scientists are always researching to discover more facts about it.

For example, most of us can hold our breath underwater for 90 seconds without training, yet in 2016, Aleix Segura Vendrell of Spain set a record time of 24 minutes. While he was breathing pure oxygen before diving, scientists are still trying to understand how he was able to do this.

The human brain has its own drainage system.

Trupat tanë kanë një sistem shumë efikas të mbetjeve, me gjakun që bart gjithçka që duhet të derdhet në veshka, zorrë, etj. Por çfarë ndodh me trurin? Studiuesit skanuan trurin e njerëzve nën MRI dhe panë se gjatë gjumit jo-REM, pjesa më e thellë e ciklit të gjumit, valët e lëngut cerebrospinal lajnë trurin dhe e çlirojnë atë nga toksinat.

Në një tjetër eksperiment, studiuesit skanuan gjithashtu trurin e 81 pacientëve me epilepsi, për të treguar strukturat limfatike që kalojnë nëpër tru që drejtojnë rrjedhën e produkteve të mbeturinave jashtë kafkës nëpërmjet nyjeve limfatike në qafë. Pra, truri ka një mekanizëm automatik dhe rifreskues.

Tingujt që nuk mund t'i dëgjoni mund t'ju bëjnë të ndiheni të sëmurë.

Tingujt me frekuencë të ulët janë ato që ne nuk mund t'i dëgjojmë (nën 20 Hz), por që ne ende mund t'i perceptojmë në një nivel. Burimet e zakonshme përfshijnë sistemet e motit, tërmetet, ortekët dhe madje edhe tingujt nga kafshë të ndryshme. Hetimet kanë zbuluar se ne jemi të ekspozuar ndaj shumë "infratingujve" siç quhet, dhe ekspozimi afatgjatë mund të na bëjë të sëmuremi . Simptomat përfshijnë lodhje, dhimbje koke, probleme me shikimin, marramendje, nervozizëm dhe probleme të vëmendjes gjithashtu.

Nuk kemi të gjithë të njëjtin numër muskujsh.

Njerëzit nuk kanë të njëjtin numër muskujsh dhe me këtë, ne nuk nënkuptojmë se sa të apasionuar janë, apo jo. Shumë njerëz kanë një muskul të parakrahut të quajtur palmaris longus , ndërsa shumë të tjerë jo. 13% u mungon një muskul i barkut të quajtur piramidalis . Vetëm 8% kanë një muskul shtesë të gjoksit të quajtur muskul sternalis .

Mëlçia e mashkullit mund të "feminizohet" kur dëmtohet.

Sipas hulumtimeve të reja befasuese, mëlçia në shumë meshkuj (njerëz dhe minj) mund të ndryshojë gjininë kur përballet me dëmtime. Ndërsa kjo tingëllon pak e çuditshme, në thelb, mëlçia mund të ndryshojë orën cirkadiane dhe të ndryshojë disa hormone për t'u mbrojtur më mirë kur përballet me një dietë të lartë në yndyrna. Natyra mbrojtëse e estrogjenit të hormonit femëror mendohet të jetë një faktor kyç në këtë proces.

Ajo që hamë mund të ndryshojë gjenet tona.

Hulumtimi i ri në shkencën e ushqimit, i njohur si  nutrigenomics , po shqyrton se si ushqimi ndikon tek ne në një nivel më të thellë gjenetik. Makronutrientët në ushqim, si karbohidratet, proteinat, yndyrnat, vitaminat dhe mineralet, shpërbëhen brenda trupit për të na siguruar energji.

Këto produkte të prishura nxisin më tej ndërprerjet gjenetike në gjenom, duke ndryshuar kështu ADN-në jo vetëm për ne, por edhe për brezat e ardhshëm.

Truri ka një çelës ndezës-fikje.

Ekziston një zonë e trurit e njohur si " claustrum " që mban një çelës ndezës-fikje, çelësi i ndërgjegjes njerëzore. Studiuesit eksperimentuan me një grua me epilepsi, ku stimuluan këtë zonë. Ajo ra në një gjendje katatonike dhe kur zona u stimulua përsëri, ajo u zgjua, me një mungesë në kujtesën e saj nga ajo kohë. Studiuesit po shqyrtojnë më tej këtë.

Merimangat që hanë sebum jetojnë në fytyrat tona.

Mund të tingëllojë dhe të duket rrëqethëse, por të gjithë ne kemi shumë marimanga të vogla që jetojnë në poret e lëkurës sonë të fytyrës, në çdo kohë të caktuar. Ato janë shumë të vogla për t'u parë me sy të lirë dhe quhen Demodex , ose marimangat e qerpikëve. Kryesisht transparente, këto marimangat hanë sebum, por nuk mund të nxjerrin jashtë. Ato shpërthejnë në fund të ciklit të tyre jetësor dhe feçet mendohet se shkaktojnë një reaksion imunitar dhe rosacea .

Sytë blu janë më të rrallë tani por një lazer mund të ndryshojë ngjyrën e syve.

The genes that determine eye color favor any other color over blue, so blue eyes are becoming rarer by the day. But if you want a blue color and can't get lenses, there's now a 20-second laser process that will turn brown eyes into blue. Right now, it comes with risks and is medically disapproved in most countries.

There is a 1-2% bone loss in the elderly each year.

As we age, we also begin to lose muscle and bone mass, especially after we reach our 50s. There is a 1-2% bone loss in the elderly every year, so every decade makes a significant difference to our bone health. One way to avoid any fractures due to weakened bones is to reach your calcium quota./ AE-CNA.al

 

Lajmet e fundit nga