LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

World Festival of Architecture/ The most beautiful projects. Leads...

2022-07-17 20:31:00, Kuriozitete CNA
World Festival of Architecture/ The most beautiful projects. Leads...
This futuristic, solar-powered facility in Sharjah, United Arab Emirates, will serve as a new home for the organization, BEEAH Group.

A wooden bridge in China, an art conservation facility in the Netherlands and a Buddhist meditation center in Thailand are among over 250 buildings shortlisted in the annual World Architecture Festival (WAF) awards .

Hailing from over 50 countries, the finalists will be judged in categories that include residential, commercial and civic architecture, before vying for the prestigious title of World Building of the Year.

Kina përbënte më shumë projekte në listën e ngushtë se çdo vend tjetër, megjithëse organizatorët vunë re një rritje të dukshme të hyrjeve nga India dhe Turqia.Festivali WAF, do të mbahet nga 30 nëntori deri më 2 dhjetor në Lisbonë të Portugalisë dhe përpos çmimit të madh, do të akordojë edhe çmime të tjera për projektet e së ardhmes apo dizajnet më të mira. Në vitin 2021, si “Ndërtesa Botërore e Vitit” u vlerësua “Amager Bakke” në Kopenhagë./CNA.al

World Festival of Architecture/ The most beautiful projects. Leads...
Projektuar nga Fender Katsalidis, kjo ndërtesë 48-katëshe në qendër të Melburnit, Australi, përmban një "pyll orbital" trekatësh. LIFESTYLE
World Festival of Architecture/ The most beautiful projects. Leads...
Victorian Pride Centre, Australi. Brendësia e ndërtesës kombinon elementet strukturore të betonit, drurit, qeramikës dhe pëlhurës.

 

World Festival of Architecture/ The most beautiful projects. Leads...
E projektuar nga LUO Studio, kjo urë këmbësore prej druri shtrihet në një rrugë ujore në Jiangmen, në provincën Guangdong të Kinës. Forma e harkuar lejon që varkat e peshkimit të kalojnë poshtë, ndërsa korridori i brendshëm i mbuluar i urës, ofron mbrojtje nga dielli dhe shiu.
World Festival of Architecture/ The most beautiful projects. Leads...
Muzeu Përkujtimor i Lëvizjes së Punëtorëve nderon historinë e punëtorëve në një zonë minierash në provincën Hunan të Kinës.
World Festival of Architecture/ The most beautiful projects. Leads...
Firma e projektimit Antao u nominua në një nga kategoritë e festivalit. I ndodhur pranë një muzeu shkencor, në provincën Yunnan të Kinës, ndërtesa ofron zona lojrash dhe instalacione moderne. LIFESTYLE
World Festival of Architecture/ The most beautiful projects. Leads...
Tarracat për pastrimin e ujërave të zeza të firmës kineze "Turenscape" u krijuan për të demonstruar një mënyrë për pastrimin dhe riciklimin e ujërave të zeza. Është ndërtuar në Handan, provincën Hebei, një zonë që vuan nga mungesa e ujit dhe efektet e ndotjes.
World Festival of Architecture/ The most beautiful projects. Leads...
Në një nga kategoritë e festivalit WAF, është edhe kjo vilë në ishullin Paros, Greqi, me pamje nga deti Egje. Dizajni i firmës arkitekturore "Studio Seilern" përmban mure guri të bardha dhe korniza mermeri.
World Festival of Architecture/ The most beautiful projects. Leads...
Studioja "MPavilion" ka ftuar arkitektë të ndryshëm për të projektuar një strukturë të përkohshme në Kopshtet e Mbretëreshës Victoria në Melburn.
World Festival of Architecture/ The most beautiful projects. Leads...
Stadiumi i ri SoFi në Inglewood, Kaliforni, është shtëpia e dy ekipeve të NFL: Los Angeles Chargers dhe Los Angeles Rams. I projektuar nga firma amerikane HKS, stadiumi mbulohet nga një tendë e tejdukshme.
World Festival of Architecture/ The most beautiful projects. Leads...
Kjo strukturë në formë tasi në qytetin holandez të Roterdamit shërben si një godinë për muzeun Van Beuningen.
World Festival of Architecture/ The most beautiful projects. Leads...
Xhamia Mohammed bin Abdullah Ibrahim Al Majid nga Alsoliman është vendosur në një sipërfaqe prej 3650 metrash katrorë në kryeqytetin e Arabisë Saudite, Riad.
World Festival of Architecture/ The most beautiful projects. Leads...
Firma me bazë në Bangkok "Architects 49 Limited" ka projektuar një qendër meditimi në Khao Yai, Tajlandë. Kompleksi i qetë përmban një faltore të ndërtuar nga shtresa xhami, si dhe vendstrehimin për murgjit.
World Festival of Architecture/ The most beautiful projects. Leads...
E projektuar nga firma e arkitekturës "Sordo Madaleno Arquitectos", qëllimi ishte të integrohej me peizazhin përreth. Struktura rrethore u ndërtua në një liqen në periferi të Valle de Bravo, Meksikë, me mure guri dhe korniza druri
World Festival of Architecture/ The most beautiful projects. Leads...
Firma gjermane "Tchoban Voss Architekten" ishte në gjendje të zvogëlonte emetimet e karbonit duke kombinuar drurin dhe betonin në dizajnin e saj për godinën "EDGE Suedkreuz" në Berlin
World Festival of Architecture/ The most beautiful projects. Leads...
E vendosur në Ras, në shtetin verior indian të Rajasthan, kjo shkollë nga "Sanjay Puri Architects" është projektuar për të luftuar klimën e nxehtë të rajonit.
World Festival of Architecture/ The most beautiful projects. Leads...
Kjo strukturë futuriste, me energji diellore në Sharjah, Emiratet e Bashkuara Arabe, do të shërbejë si një shtëpi e re për organizatën, BEEAH Group.

 

Lajmet e fundit nga