LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E ardhme apo fantazi?/ Zbulohet projekti për një qytet me një ndërtesë 170 km e gjatë në Arabinë Saudite

2022-08-01 21:31:00, Kuriozitete CNA

E ardhme apo fantazi?/ Zbulohet projekti për një qytet me një

Arabia Saudite ka zbuluar projektin e saj ambicioz urban “The Line”, i shpallur si një qytet me një ndërtesë në shkretëtirë, i cili do të shtrihet mbi 170 km dhe në fund do të strehojë 9 milionë njerëz.

Pjesë e projektit Neom, një skemë madhështore vite pas përfundimit, qyteti i propozuar futuristik do të vendoset në veriperëndim të vendit të Gjirit, pranë Detit të Kuq, sipas një njoftimi nga Princi i Kurorës së mbretërisë Mohammed bin Salman, shkruan CNN.

'The Line' is a proposed 200 meter wide building that acts as a vertical city, designed to sit 500 meters above sea level. According to the press release, it will be spread over 34 square kilometers.

Critics have cast doubt on whether the project is technologically feasible, while others have described the vision revealed in a promotional video as "dystopian".

The Line is part of a Saudi plan to rival its Gulf neighbors Dubai and Abu Dhabi as travel hotspots and reshape the kingdom's economy. With a goal of reaching 100 million annual visitors by the end of the decade, it is hoped the growth would boost the local economy by billions of dollars. /CNA.al 

 

Lajmet e fundit nga