LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The great artist of the Albanian stage / Mimika Luca, the actress who will never be forgotten, dies

2023-02-21 12:40:00, Kulturë CNA

The great artist of the Albanian stage / Mimika Luca, the actress who will never

Mimika Luca, the great actress of the Albanian stage, passed away at noon today.

The famous actress closed her eyes at the age of 85.

Gjergj Luca's mother, Mimika Luca, is considered a multidimensional actress both in theater and in cinema.

Ajo u lind më datë 24 dhjetor të vitit 1937 në qytetin e Gjirokastrës. Gjatë fëmijërisë së saj ka kaluar shumë vështirësi ku edhe përfundoj në strehën vorfnore. Megjithatë ajo arriti të ndiqte pasionin e saj për artin dhe sidomos atë për baletin. Ajo ka interpretuar si balerinë së skenën e Teatrit të Operas dhe Baletit nga viti 1951 deri në vitin 1962 ku edhe spikati per talentin dhe për aftësitë e saj fizike.

Pas njohjes me bashkëshortin e saj Ndrek Luca, një aktor i jashtëzakonshëm edhe ky për interpretimin e karaktereve dhe figurave artistike, Mimika iu përkushtua me dashuri artit dramatik dhe ku pati sukses në interpretimet e saj.

Fatkeqësisht, sot ajo ka mbyllur sytë përgjithmonë për të shkuar pranë bashkëshortit të saj, aktorit të shquar Ndrek Luca.

The great artist of the Albanian stage / Mimika Luca, the actress who will never

Mimika Luca shkëlqeu në 12 filma artistikë

She was accepted as an actress of the People's Theater, now the National Theater, in 1962.

During her 15-year career as an actress, Mimika Luca has performed in about 30 roles, among which we would highlight Lucia in "Borgjezi fisnik", Tjen Ny in "Muri i madh", Dila in the drama "Cuca e maleve", Nica in "The general of the dead army", Laja in "When the foundations were laid", Sonja in "Uncle Vanja". Her interpretation is one of the best in the drama "Light", a drama written by the actress herself. /CNA.al

Lajmet e fundit nga