LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

95  vjet nga lindja e aktorit të madh/ Stavri Shkurti, portret i një artisti të veçantë

2022-08-05 10:35:00, Kulturë CNA

95  vjet nga lindja e aktorit të madh/ Stavri Shkurti, portret i

5 gushti i vitit 1927 do të sillte në jetë një njeri që shumë shpejt do të kthehej në personalitetet e artit shqiptar, Stavri Shkurtin.

Sot bëhen 95 vjet nga lindja e aktorit të madh, Stavri Shkurti. Aktor shprehës, me një zë gurgullues, Stavri Shkurti ia doli ta krijojë yllin e tij artistik ndër breza. 

95  vjet nga lindja e aktorit të madh/ Stavri Shkurti, portret i

Fillimet e tij artistike janë që në moshë të re që në vitin 1950, kur u krijua teatri profesionist “Andon Zako Çajupi”, duke qënë një ndër aktorët e parë të këtij teatri. Studimet e larta i mbaroi në Pragë (Çeki) për inxhinieri hidrologjike.

95  vjet nga lindja e aktorit të madh/ Stavri Shkurti, portret i

Por pavarësisht studimeve ai do të kthehej tek pasioni i tij i hershëm duke u rikthyer në Teatrin “Andon Zako Çajupi”.

Portreti i një aktori të madh

Në skenën e këtij teatri, i drejtuar prej regjisorëve të njohur si Dhimitër Orgocka (Artist i Popullit), Fadil Kraja, Piro Mani (Artist i Popullit), Sokrat Mio (Artist i Popullit), Vangjo Grabocka (Artist i Merituar) etj., do të interpretonte për më se 30 vjet role dhe personazhe që do të ngeleshin të paharrueshëm jo vetëm për publikun korçar por edhe për atë mbarëshqiptar.

95  vjet nga lindja e aktorit të madh/ Stavri Shkurti, portret i

Këtu do të veçojmë rolin e Karandeshit në dramën "Vajza pa prikë", ose interpretimet e tij në disa nga kryeveprat e dramaturgjisë botërore si "Pamje nga ura" e Artur Milerit dhe "Nata e dymbëdhjetë" e Shekspirit ndërsa nga dramaturgjia shqiptare veçojmë interpretimin e tij në dramën "Maro Mokra".

95  vjet nga lindja e aktorit të madh/ Stavri Shkurti, portret i

Në kinematografi ka interpretuar 40 role. Roli i tij i parë do të përkojë me të parin film tërësisht shqiptar, filmin "Tana" në vitin 1958 ku ai do të interpretojë një rol episodik.

95  vjet nga lindja e aktorit të madh/ Stavri Shkurti, portret i

Më tej do të vazhdonin role të tjera që do ta bënin të njohur për gjithë publikun artdashës si roli i Besimit në filmin "Ilegalët" në vitin 1976, roli i Salës, sekretarit të Partisë në filmin "Zonja nga qyteti" në vitin 1976, per te cilin mori edhe komplimentet nga Enver Hoxha,roli i Zalo Kapllanit në filmin televiziv "Agimet e Stinës së Madhe" në vitin 1981, roli i Manol Gjinajt, përkthyesit në filmin "Asgjë nuk harrohet" në vitin 1985 etj. Roli i tij i fundit do të jetë roli i Fajdexhiut në filmin "Vitet e pritjes" në vitin 1990.

95  vjet nga lindja e aktorit të madh/ Stavri Shkurti, portret i

Në vitin 1992 del në pension dhe më pas largohet nga Atdheu në Selanik të Greqisë ku dhe do të ndahet nga jeta pas një sëmundje të rëndë disa vjeçare në 6 gusht të vitit 1998 duke u përcjellë me shumë nderim e dashuri në banesën e fundit jo vetëm nga gjithë populli i Korçës por dhe nga shumë miq,kolegë e dashamirë.

95  vjet nga lindja e aktorit të madh/ Stavri Shkurti, portret i

Për meritat e tij artistike Stavri Shkurti është nderuar me titullin e lartë Artist i Popullit, si dhe me titullin "Qytetar Nderi" i Korçës, pas vdekjes.

95  vjet nga lindja e aktorit të madh/ Stavri Shkurti, portret i

Filmat ku ka luajtur:

1990 -- Vetmi - Jani

1990 -- Fletë të bardha (Film TV) - Andrea

1990 -- Jeta në duart e tjetrit - Babai i Spiros

1989 -- Kush është vrasësi - Thimi Dino

1989 -- Muri i gjallë - Babai i Rozafës

1989 -- Vitet e pritjes - Fajdexhiu

1988 -- Shkëlqimi i përkohëshëm - Vjehrri i Danes

1987 -- Botë e padukshme - Inxhinier Ganiu

1987 -- Përsëri pranverë - Sekretari

1987 -- Rrethi i kujtesës - Profesor Ëeberi

1986 -- Dasëm e çuditëshme - Dalipi

1985 -- Asgjë nuk harrohet - Manol Gjinaj,përkthyesi

1985 -- Të shoh në sy (Film TV) - Drejtori

1984 -- Kush vdes në këmbë - Doktori

1984 -- Lundrimi i parë - Borak

1984 -- Vendimi - Kiçua

1983 -- Një emër midis njerëzve - Jani

1981 -- Agimet e stinës së madhe (Film TV) - Zalo Kapllani

1981 -- Gjurmë në kaltërsi - Mjeku

1981 -- Kërcënimi - Drejtori

1981 -- Qortimet e vjeshtës - Fotografi

1980 -- Një shoqe nga fshati - Sala,sekretari i Partisë

1980 -- Partizani i vogël Velo - Babai i Velos

1979 -- Mysafiri - Mysafiri

1979 -- Ballë për ballë - Shefi i Arkeologëve

1978 -- Gjeneral gramafoni - Brahoja

1978 -- I treti (Film TV) - Qazim Beluli

1978 -- Kur hidheshin themelet (Film TV) - Zeneli

1978 -- Yjet mbi Drin - Pertefi,inxhinieri

1977 -- Flamur në dallgë (Film TV) - Urani

1977 -- Gunat mbi tela - Mësuesi

1977 -- Njeriu me top - Murat Shtaga

1976 -- Përballimi - Tarja

1976 -- Zonja nga qyteti - Sala,sekretari i Partisë

1976 -- Ilegalët - Besimi

1975 -- Rrugicat që kërkonin diell - Furrxhiu

1971 -- Mëngjeze lufte

1968 -- Prita Ligori

1965 -- Vitet e para Një nga vullnetarët në tharjen e kënetës

1958 – Tana

Lajmet e fundit nga