LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sentenced to prison for various criminal offences/ 4 citizens are extradited to Albania

2023-03-18 13:31:00, Kronika CNA

Sentenced to prison for various criminal offences/ 4 citizens are extradited to

The police, through an official announcement, informs that 4 Albanian citizens arrested in Kosovo, Germany, Greece and France have been extradited to Albania, after being convicted for various criminal offenses from cannabis to violence.

The extradited are BG, AM, Xh.K (Kuqi) and a 30-year-old with the initials E.

Full police statement:

Interpol Tirana

Cooperation with counterparts continues, for the capture and extradition of citizens wanted for various criminal offenses.

Në Kosovë është kapur dhe ekstraduar drejt vendit tonë, një 53-vjeçar, i dënuar me 7 vjet burgim, si bashkëpunëtor në një rast trafikimi narkotikësh, në vitin 2017.

Në Gjermani, është kapur me qëllim ekstradimi një 40-vjeçar i dënuar me burgim, pasi në vitin 2017, iu gjetën në banesë 211 kg lëndë narkotike kanabis.

Në Greqi, është kapur me qëllim ekstradimi një 30-vjeçar, i akuzuar për posedim të lëndës narkotike kanabis, në banesë dhe në automjet;

Në Francë, është kapur me qëllim ekstradimi një 47-vjeçar, i dënuar me burgim, për veprën penale “Dhuna në familje”.

-Si rezultat i koordinimit të informacionit mes Interpol Tiranës dhe autoriteteve policore kosovare, është arrestuar në Kosovë dhe është ekstraduar drejt Shqipërisë, shtetasi Besim Gashi, 53 vjeç, lindur dhe banues në Kosovë, pasi

Gjykata e Rrethit Gjyqësor Lezhë e ka dënuar me 7 vjet burgim, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, kryer në bashkëpunim, nga të cilat i kanë mbetur për të vuajtur 4 vjet, 1 muaj e 14 ditë burgim. Ky shtetas është dënuar si bashkëpunëtor për trafikimin e një sasie lënde narkotike të kapur gjatë një operacioni policor, të zhvilluar në vitin 2017, në fshatin Rrilë, Lezhë.

Gjithashtu, si rezultat i bashkëpunimit mes Interpol Tiranës dhe homologëve europianë, u kapën dhe u arrestuan përkohësisht, si dhe vijojnë procedurat për ekstradimin drejt vendit tonë, shtetasit:

Alban Memetaj, 40 years old, born in Vlora, sentenced to 1 year in prison by the Court of Appeal of Vlora, for the criminal offense "Production and sale of narcotics", since in 2017, in his apartment, in the area called "Uji cold", the Police found and seized 211 kg of cannabis narcotics;

EC, 30 years old, born in Tepelena, to whom the Court of Appeal of Gjirokastra has assigned the security measure "Arrest in prison", for the criminal offense "Production and sale of narcotics", after on March 23 of last year, as a result of the checks carried out in the apartment and in the vehicle of this citizen, the Police services found and seized a quantity of the narcotic substance cannabis;

Xhevahir Kuçi (Kuqi), 47 years old, born in Pukë, sentenced to 1 year imprisonment by the Court of Appeal of Shkodra, for the criminal offense "Domestic violence"./ CNA

 

Lajmet e fundit nga