LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The 14th phase of the "Restart" operation/ Three citizens are handcuffed, two others are being sought

2023-03-19 11:06:00, Kronika CNA
The 14th phase of the "Restart" operation/ Three citizens are
Illustrative photo

As part of the "Restart" operation, which has been going on for a long time, three citizens have been arrested, while two others have been declared wanted.

The following citizens were arrested in the act: - Gj. B., 26 years old, LS, 29 years old and MK, 19 years old, residents of Erseka;

As the materials were referred to the Prosecutor's Office and the following citizens were declared wanted: - GD, 35 years old, resident of Leskovik and KP, 24 years old, resident of Erseke.

Në bazë të informacioneve të siguruara nga inteligjenca informative se shtetasit e lartpërmendur, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, ushtronin aktivitetin e kundërligjshëm të prodhimit dhe shitjes të lëndëve narkotike, shërbimet e Policisë organizuan punën dhe në qytetin e Ersekës, Kolonjë, nga kontrolli i ushtruar në automjetin tip "Benz" me drejtues shtetasin Gj. B., u gjetën 2 qese me 8.2 kg lëndë të dyshuar narkotike kanabis.

Nga hetimet e kryera rezulton se bashkëpunëtorë të 26-vjeçarit, në këtë veprimtari kriminale ishin edhe 4 shtetasit e tjerë. Konkretisht shtetasi L. S., monitoronte rrugën, për të sinjalizuar 26-vjeçarin, në rast se kishte prezencë të shërbimeve të Policisë, në rrugë. Ndërsa shtetasit M. K., G. D. dhe K. P., dyshohet se do të kryenin transportimin e lëndës narkotike, nga qyteti i Ersekës, në drejtim të fshatit Barmash, Kolonjë e më pas drejt qytetit të Leskovikut.

Operacioni i zhvilluar nga Seksioni për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve në DVP Korçë, në bashkëpunim me AMP Korçë, nën drejtimin e Prokurorisë, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e shpërndarjes të lëndëve narkotike dhe trafikimit në drejtim të shtetit grek.

Vihen në pranga 3 shtetas dhe shpallen në kërkim 2 të tjerë.

Sekuestrohen 8.2 kg të tjera lëndë e dyshuar narkotike kanabis.

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Korçë, në bashkëpunim me Agjencinë e Mbikëqyrjes Policore (AMP) Korçë, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Korçë, në vijim të operacionit policor "Restart", kanë finalizuar me sukses fazën e? katërmbëdhjetë të tij, si rezultat i së cilës u arrestuan në flagrancë shtetasit:

- Gj. B., 26 vjeç, L. S., 29 vjeç dhe M. K., 19 vjeç, banues në Ersekë;

Si edhe u referuan materialet në Prokurori dhe u shpallën në kërkim shtetasit:

- G. D., 35 vjeç, banues në Leskovik dhe K. P., 24 vjeç, banues në Ersekë.

Në bazë të informacioneve të siguruara nga inteligjenca informative se shtetasit e lartpërmendur, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, ushtronin aktivitetin e kundërligjshëm të prodhimit dhe shitjes të lëndëve narkotike, shërbimet e Policisë organizuan punën dhe në qytetin e Ersekës, Kolonjë, nga kontrolli i ushtruar në automjetin tip "Benz" me drejtues shtetasin Gj. B., u gjetën 2 qese me 8.2 kg lëndë të dyshuar narkotike kanabis.

From the conducted investigations, it appears that 4 other citizens were accomplices of the 26-year-old in this criminal activity. Specifically, the LS citizen was monitoring the road, to signal the 26-year-old, in case there was a presence of Police services on the road. While the citizens of MK, GD and KP, it is suspected that they would carry out the transportation of narcotics, from the city of Erseka, towards the village of Barmash, Kolonje and then towards the city of Leskovik.

In cooperation with the Prosecutor's Office, the work is continuing for the complete documentation of the event ", it is stated in the police announcement./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga