LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Osmani interview for Reuters/ Blames Serbia for exchange of fire, says Kosovo 'under attack'

2023-09-28 17:09:00, Kosova & Bota CNA
Osmani interview for Reuters/ Blames Serbia for exchange of fire, says Kosovo
President of Kosovo Vjosa Osmani

Kosovo President Vjosa Osmani in an interview given to Reuters has accused Serbia and its president Aleksandar Vucic of being behind a shootout between armed men and Kosovo police in the north of the country last weekend, in the worst violence in the area. troubled in years.

Kosovo authorities said police fought off about 30 heavily armed Serbs who stormed the quiet village of Banjska on Sunday and barricaded themselves in a Serbian Orthodox monastery. Three attackers and a policeman were killed.

The gun battle has fueled fresh international concerns about the stability of Kosovo, which has an ethnic Albanian majority and declared independence in 2008 after NATO intervened in 1999.

"Kosovo is under attack," Osmani told Reuters in an interview in her office on Thursday.

"The (armed) group simply exercised the goals and motives of Serbia as a state and Vucic as a leader."

Serbia and Vucic have denied the accusations of involvement. No group has come forward to claim responsibility for the attack or explain the gunmen's motives.

Serbia, which has not recognized the independence of its former province, blames Kosovo for inciting violence by mistreating ethnic Serb residents, a charge Kosovo denies.

Osmani said Serbia still has territorial claims to Kosovo and is acting to fulfill a 'Crimea model' by creating tensions in northern Kosovo, where around 50,000 local Serbs still see Belgrade as their capital and reject rule from Pristina.

"What I would say to President Vucic is to stop messing with Kosovo. Kosovo will defend its freedom, independence and sovereignty at any cost," said Osmani.

"They are trying to carry out a model of Crimea in the Republic of Kosovo, but we will absolutely not allow it to happen... [we] will defend every inch of Kosovo's territory."

The Kosovo government has released what it says are facts showing that the group has been trained, armed and received other support from the Belgrade government and security agencies.

Osmani tha se sulme të ngjashme mund të përsëriten edhe në një të ardhme të afërt dhe kërkoi nga bashkësia ndërkombëtare që të bëjë gjithçka që Serbia të mos përkrahë grupe të tilla.

“Jam shumë e shqetësuar se sulme të tilla, qoftë edhe më të mëdha, mund të ndodhin në të ardhmen nëse Serbia nuk dënohet, para së gjithash për këtë akt terrorist agresioni”, tha ajo.

Kosova dhe Serbia kanë më shumë se një dekadë në bisedime për normalizimin e marrëdhënieve, në një proces ndërmjetësimi të udhëhequr nga Bashkimi Evropian. Në fillim të këtij viti ata ranë dakord për një marrëveshje të propozuar nga BE, por që atëherë ata nuk kanë qenë në gjendje të bien dakord se si ta zbatojnë atë.

Osmani tha se bisedimet mes të dyve nuk mund të vazhdojnë si më parë.

"Absolutisht nuk është më biznes si zakonisht," tha ajo.

"Ne kemi qenë viktima të një agresioni të Serbisë dhe të gjithë duhet ta trajtojnë atë si të tillë, edhe në qasjen e tyre ndaj Serbisë tani e tutje."

Tre persona janë akuzuar deri më tani për pjesëmarrje në sulm.

Të dielën, policia shfaqi një sërë armësh dhe municionesh që ata thanë se ishin sekuestruar, duke përfshirë pushkë sulmi të ish-ushtrisë Jugosllave, mitralozë, pushkë snajper, mortaja, raketahedhës antitank, granata dore, mina tokësore dhe drone.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se policia kishte gjetur armë në vlerë prej 5 milionë euro, “të mjaftueshme për qindra luftëtarë”./ Pershtatur nga CNA

Lajmet e fundit nga