LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

FOTO/ Ndërtesa dhe ura të shembura, çfarë la pas tërmeti në Tajvan

2024-04-03 09:50:00, Kosova & Bota CNA
FOTO/ Ndërtesa dhe ura të shembura, çfarë la pas
Ndërtesë e shembur në Tajvan

Tajvani është goditur së fundmi nga tërmeti i tij më i fuqishëm në 25 vjet, i cili ishte me magnitudë 7.4 ballë.

Zyrtarët kanë konfirmuar se të paktën 7 persona kanë vdekur ndërsa ekipet e shpëtimit po nxjerrin njerëzit e bllokuar në ndërtesat e shembura.

Sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së, epiqendra ndodhet rreth 18 km (11 milje) në jug të qytetit Hualien të Tajvanit.

Rajoni i largët malor i Hualien u trondit nga rrëshqitje të mëdha dheu, duke shkaktuar dëme të cilat mund të duhen javë për t'u riparuar

Lëkundjet u ndjenë deri në kryeqytetin Taipei, ku ndërtesat u lëkundën fuqishëm. 

Tërmeti fillimisht shkaktoi paralajmërime për cunami në ishull dhe vendet fqinje./CNA 

Lajmet e fundit nga