LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The mother reports to Stop: We were waiting for the son at home, they took him inside! I washed the streets with tears

2023-03-16 21:35:32, Denoncim CNA

The mother reports to Stop: We were waiting for the son at home, they took him

Arjan Hyseni has been in prison for 5 months after the car the owner gave him in Switzerland was stolen

Stop went to Saranda to Mrs. Feruze Hyseni, who tells the problem of her son, Arjan Hyseni. After he had worked in Switzerland with an Albanian citizen, Shkëlqim Shameti, instead of payment he had given him a car, making the sale certificate. This happened on September 20, 2022. On October 10, the boy left for Albania. At the Qafë Bota border point, Arjan was stopped and told that the car is on alert, as it was reported stolen on September 10, 2022. Arjan Hyseni has been in prison for 5 months.

“Ka punuar 3 muaj në Zvicër dhe ka punuar tek një shqiptar. Atje në këmbim të punës që ka bërë, nuk i kanë dhënë paratë pronari dhe i ka dhënë makinën si pagesë. Për makinën kanë bërë këtë dokument. E merr djali dokumentin, i besoi sepse edhe gjuhën nuk e dinte, por i besoi duke ditur që dokumenti ishte me vulë e firmë. Niset nga Zvicra, Francë, Itali, Greqi dhe vjen në Qafë Botë. Aty e ndalojnë djalin dhe atje del makina me alarm. Ne e prisnim djalin në shtëpi. Pastaj e arrestuan dhe e futën brenda. Personi shqiptar është Shkëlqim Shametin. Po ta kishte ditur që makina ishte e vjedhur, djali s’e merrte. Unë nuk e kam në rrugën e vjedhjes, të hajdutit, e kam djalë të rregullt. Unë jam e shqetësuar si nënë dhe jam shumë e prekur. E them me shpirt që unë i kam larë rrugët me lot, duka një drejtësi”, rrëfen nëna e Arjanit.

The mother reports to Stop: We were waiting for the son at home, they took him

Prokurori Ilir Hoxha dhe gjyqtarja Suela Xhani, duket se nuk kanë marrë në konsideratë disa detaje, që mund të kishin ndryshuar rrjedhën e ngjarjes.

“Në datën 10 tetor 2022 në pikën kufitarë të Qafë Botit në Shqipëri, është paraqitur Arjan Hyseni me automjetin Volkswagen Scirocco me tagra GE863031 dhe në fakt në momentin që është vendosur targa në sistemin TIMS ka dalë në alert. Në këtë moment është bërë dhe arrestimi në flagrancë i tij. Dy ditë më vonë, prokurori i çështjes Ilir Hoxha ka kërkuar cilësimin si të vlefshëm të arrestimit dhe lënien e masës së sigurisë arrest me burg për të. Në fakt kjo histori është miratuar edhe nga gjyqtarja Suela Xhani, pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Sarandës. Por ajo çka të bën përshtypje në këtë histori, është fakti se janë paraqitur një sërë dokumentesh në lidhje me këtë automjet, nuk kanë qenë fare të rëndësishme për prokurorin e çështjes as për gjyqtaren dhe në këtë mënyrë e kanë lënë në burg Arjan Hysenin. Gjithashtu duhet të cilësojmë se blerja e një makine në vendet e Europës është tjetër procedurë nga ajo në vendin tonë. Të dyja palët shprehin vullnetin e lirë nëpërmjet një formulari dhe bëhet dorëzimi i certifikatës origjinale të mjetit. Ama për prokurorin dhe gjyqtaren e Sarandës mesa duket nuk kanë rëndësi dhe zoti Hyseni vijon të mbetet në burg”, shprehet gazetarja e Stop.

The mother reports to Stop: We were waiting for the son at home, they took him

Motra e Arjan Hysenit ka komunikuar me Shkëlqim Shametin, por ky i fundit është shmangur, duke lënë dyshime, se gjithçka është bërë me qëllim.

Motra e Arjan Hysenit: Në momentin që ky (Arjani) i ka thënë që makina rezulton e vjedhur, ky (Shkëlqimi) thjeshtë e ka mbyllur telefonatën. Është përpjekur ta marrë përsëri, gjë që na u duk e dyshimtë. Atëherë thirra Shkëlqimin. Atij iu duk çudi.  Thotë jo nuk ka mundësi, si mund të jetë makina e vjedhur, kur makina i ka çelësat përkatës dhe dokumentet, si mund të jetë e vjedhur, sepse vëllai makinën e ka blerë me punë. Kam komunikuar dhe njëherë, për t’i thënë, që më dukesh i dyshimtë, sepse disa herë e ke gënjyer vëllain, që do t’i jepje pagën, që i takonte. Më thotë jo aspak, vëllait ia kam dhënë pagesën, një pjesë të parave dhe ato, që s’kam mundur, kemi rënë në marrëveshje, që të merrte makinën. Makina nuk e di, çfarë ngatërrojnë atje në Shqipëri, në doganë, po makina nuk është e vjedhur, e ka blerë vëllai, është më të gjithë çelësat, ia kam dhënë, ka shkruar dhe kontratën.

The mother reports to Stop: We were waiting for the son at home, they took him

Reporter: Meanwhile, on the purchase certificate is a foreign name.

Arjan Hysen's sister: I asked my brother about this and he remembered the name of Shkëlqim's roommate, who has Swiss citizenship and was called Gole. I have tried several times, to connect and give me some document, or some approval, so that he could connect with the Judges, or the Prosecutors, to prove it verbally with the communication, but he refused, he told me hang up. "Please don't bother me anymore!" he said. And here I have my doubts about the behavior of the Shining, because if it was right, it would help the brother in this part, to be willing, to open the calls at least. /tvklan.al

Lajmet e fundit nga