LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

EDITORIAL/ Edi Rama scribbles the imagination of his screenwriters

2023-08-11 10:49:00, Editorial REDAKSIONALE

EDITORIAL/ Edi Rama scribbles the imagination of his screenwriters

Edi Rama returns to the role of journalist with his golden pen. With that pen, as Nikoll Lesi says, that once upon a time there were editorials or articles of his in the newspaper "Koha Jonë" the circulations were scary, maybe 2-3 times.

Today, in this long article that you can ( read here ) without any complex, with his pen he clarifies every detail regarding what they want to call the scandal of the construction of a tower in the center of Tirana, where neo-communists surprisingly joined with neoconservatives protesting against the capitalists, against the former owners, against a permit granted almost a year ago that no one had contested.

Without any complex, Edi Rama, who is to be greeted in this case, emphasizes that they wanted to raise a big mountain of miller, bigger than the chili affair that is burning inside not only the owners, but also many officials of corrupt.

Politically, the hand of chili peppers goes to the prime minister. We have never done it, without any complex, on the contrary, we have emphasized that the vision to clean the garbage and the scheme of incinerators used by Rama officials are completely different, just as politically the prime minister "must be judged", why he allowed it, why he did not understand this affair, but he believed a group of frauds, a group of forgers, a group of bootleg thieves, some of them ministers and his closest associates.

Pa e shfajësuar Edi Ramën nga përgjegjësia politike sot, ky i fundit nuk është ndalur t’i thotë thuajse të gjitha, të na tregojë edhe Lulin e ngritur nga gjumi edhe mediat e tij që vijnë vërdallë dhe zhurmuesit e korruptuar që shpesh ai dhe të tijët i mbajnë me llokma, pa harruar se i ka dhënë një grusht në fytyrë kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliaj, që i ngriti dhe komandoi të gjithë këtë tym në mes të verës duke e kthyer në një mal me plehra që digjej, thjesht dhe vetëm për të dalë më sipër se tymi i djegësave që nuk punojnë apo nuk ekzistojnë.

Rama është i qartë, pak gjatë, por fjalëploptë dhe nuk ka pse të mos thuash që shkrimi i tij ishte brilant nga ana gazatareske ashtu siç di të godasë Rama, por politikisht dikujt nuk do ti pëlqejë.

Nuk përmend Berishën. Shpullat e tij i drejton sa në mediat që i vijnë vërdallë, sa tek njerëzit që i vunë flakën mullarit për të bërë një tym.

E në fund tashmë të gjithë morën përgjigjen tyre.

Nuk ka kompleks të tregojë se është pro biznesit, pro kapitalit, nuk ka kompleks të thotë qartazi që nuk i beson skemat e manipulatorëve, të cilët për shkak se ti jeton me qira në shtëpinë e një ndërtuesi të bëjnë pronarin e çdo ndërtimi që ai do të bëjë në vazhdim.

Nuk ka kompleks të na tregojë se rreth e rrotull ka zhurmues të vjetër e të rinj, të cilët për interesat dhe inatet e tyre duan të shpikin gjithçka për të mbuluar një aferë siç është ajo e inceneatorëve që na tregon se, sipas asaj që shkruan vetë kryeministri janë në frikë, janë në panik, i shqetëson diçka e kjo duket prej kohësh.

Dhe shteti shqiptar, qeveria nuk mund të jenë peng i anktheve streseve, frikërave që vazhojnë nga Bashkia e Tiranës e shkojnë në Vienë, a kthehen sërish nëpër oborre gazetarësh e shkojnë në rrugë me gropa, në malet me dhera apo me plehra që nuk digjen në incenerator por që shpesh bëhen mullar dhe u vihet flaka për të lartësuar një tym që kërkon të ndotë jo vetëm kryeqytetin po këdo, thjesht dhe vetëm për ta tërhequr në mjegullën dhe hijen e tyre të nxirë tashmë nga një skandal i padëgjuar më parë.

E pra, Rama i pakompleksuar, sërish pranon se rreth tij ka ajër të ndotur, mediat janë të pista, skenaristët e inceneratorëve sa në Tiranë dhe në Vienë ende vazhdojnë të ndërtojnë skenarë për të shpëtuar nga e vërteta e madhe, e cila duhet të plasë deri në fund, duhet çuar deri në fund dhe duhet ta dëgjojnë të gjithë dhe ta mësojnë si një leksion deri në fund, përfshirë këtu që nga i pari e deri tek i fundit i shtetit që është ngatërruar në llumin e djegësave të Shqipërisë që duan të marrin me vete dhe të djegin këdo që i kundërshton apo këdo që ka thënë të vërtetën mbi një aferë dhe skandal qindra miliona euro që fatmirësisht është ndalur tashmë por që ende nuk ka përfunduar./ CNA

 

13:57 Editorial

SPAK FOREVER!

SPAK-u ka goditur sot një nga grupet më të fuqishme krimin...

13:14 Editorial

Tiger reporters!

The strategy ordered and implemented from Vienna by th...

17:15 Editorial Ardi Stefa

Urat...

Kur pret ura pa ndonjë arsye të veçantë, ndonjëherë bie në...

Lajmet e fundit nga