LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjergj Luca congratulates the Kurti-Vučič meeting/ "They laid the foundation stone of peace"

2023-03-19 16:42:00, Aktualitet CNA

Gjergj Luca congratulates the Kurti-Vu?i? meeting/ "They laid the

Businessman Gjergj Luca congratulated the Kosovo-Serbia agreement during yesterday's meeting in Ohrid, giving the message that the two leaders laid the cornerstone of peace.

In his message, he stated that the Balkans is the only family safe haven in Europe, so there is no difference from the EU or the USA.

"Greetings from these Balkan flags where the flag of our Serbian neighbors is between the Albanian flag and our Kosovar brothers. I have a greeting from this corner of flags for the president of Serbia, for one of Fish City's friends and for his brother, the prime minister of Kosovo, the charismatic Albin Kurti.

Urime të 2 liderëve të popujve të vet që më në fund vunë gurin e themelit të paqes, harmonisë, jo vetëm Kosovës e Serbisë por të të gjithë Ballkanit. Përshëndes gjithë ata njerëz që kanë qenë skeptikë për Ballkanin e Hapur. Miqtë e mi, e kuptoj kur filloni korrjen e argumenteve dhe sharjeve drejt meje, e kuptoj që shpirti juaj është plagë, jo vetëm i juaji në Kosovë por edhe i boshnjakëve, malezezëve, shqiptarëve dhe serbëve sepse janë copëtuar me shekuj mes njëri-tjetrit por ajo që u bë në Ohër është një lajm i mirë për të gjithë Ballkanin. Për Ballkanin e fuqisë së barutit që kushdo që ka kaluar nga fuqitë e mëdha ka ndez çakmakun dhe i ka vënë flakën sa herë ka dashur.

Dhe më në fund ky Ballkan, e vetmja strehë e ruajtjes të familjes në Europë, i vetmi vend ku miqtë priten si miq, kur pi kafe me shokë e dashamirë, i paguan 1 njeri dhe jo secili brenda 1 familje në xhep të vet, i vetmi vend që është mbrojtjësi më i madh i integritetit të familjes. Në Europë ne e dimë miq se çfarë ndodh nga dita në ditë me ligjet e tmerrshme, prindi nr 1 e nr 2 që duan të shkatërrojnë familjen dhe kombin. Ne duhet të mburremi si ballkanas që ruajmë traditën, ruajmë familjen dhe jemi e fundit kështjellë në Europë që e bën këtë. Europa ka nevojë për ne.

For you skeptics who do not remove time limits, when you go to dinner at home, do they ask you for money or idealism and fairy tales that leave you behind? Everyone is looking for economy, so by going to Europe we are stronger, we complement each other. Long live the Open Balkans", says Luca./ CNA

Lajmet e fundit nga