LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Exclusive-Lame is being investigated by SPAK/ It is revealed why Rama removed him

2023-03-19 12:01:00, Aktualitet CNA
Exclusive-Lame is being investigated by SPAK/ It is revealed why Rama removed
Former head of ASHK, (State Cadastre Agency), Artan Lame

The former head of ASHK (State Cadastre Agency), Artan Lame, is being investigated by SPAK, after several reports made for various registrations, after verbal orders given by him to the heads of the institution, to carry out actions in violation of the law.

CNA has learned that there are several reports about Artan Lame, which are in SPAK and are being investigated, but there are other reports, also in the Prosecutor's Office of Tirana, where investigations are being carried out for many files with legal responsibility towards the recorders and up to Artan Lame.

Burime zyrtare i thanë CNA-së se shkarkimi i Lames është bërë pikërisht për shkak të disa skandaleve të ndodhura në ASHK, të cilat fillojnë që nga legalizimet deri te regjistrimi i pronave në mënyrë të paligjshme korruptive, disa prej të cilave janë kthyer në skandale.

CNA do të sjellë detaje mbi dosjet shumë voluminoze që lidhen me hetimet ndaj Artan Lames, drejtuesve të ASHK-së në qendër dhe rajonale.

CNA raportoi me datën 9 mars, për shkarkimin e beftë të Artan Lames. Lame në një konferencë për mediat e quajti këtë si një dhuratë nga kryemninistri Edi Rama, dhe u shprehur se dëshironte t’i kushtonte kohë shëndetit të tij.

In those moments, some media said that Lame had resigned, others that he would run in one of the municipalities of the South. Everything turned out to be a lie of a media propaganda. Lame was fired for the exploits and scandals that the Special Prosecutor's Office is investigating./ CNA.al

Lajmet e fundit nga