LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Raporti i tranzicionit nga BERZH/ Sejko: Pasojat nga krizat do të zgjasin

30 Janar 2023, 10:40, Ekonomi CNA
Raporti i tranzicionit nga BERZH/ Sejko: Pasojat nga krizat do të zgjasin
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, ka prezantuar raportin e tranzicionit të Berzh. Sejko në një deklaratë për mediat është shprehur se ekonomia është goditur disa herë për shkak të pandemisë apo luftës në Ukrainë.  

Si pasojë, këta faktorë kanë ndikuar në rritjen e inflacionit. Ndër të tjera Sejko shprehet se pasojat nga kriza energjetike do të zgjasin.

“Ky konflikt ka shkaktuar humbje të mëdha në jetë njerëzore, po ashtu dhe sociale dhe ekonomike. Ne po jetojmë në një kohë të pazakontë dhe për një pjesë të shoqërisë kjo ishte e paimagjinueshme. Goditja ndikoi në rritjen e inflacionit. Rritja e inflacionit u përshpejtua. Pasojat nga kriza energjetike do të zgjasin”, është shprehur Sejko./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga