LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Banka “Republika e Parë” bën përpjekjen e fundit për të gjetur një marrëveshje shpëtimi

1 Maj 2023, 07:51, Ekonomi CNA
Banka “Republika e Parë” bën përpjekjen e fundit
Foto ilustruese

Rregullatorët amerikanë po garojnë për të gjetur një shpëtimtar për të blerë “First Republic Bank” në një marrëveshje që mund të shpallet të dielën.

Korporata Federale e Sigurimit të Depozitave thuhet se u ka kërkuar gjashtë bankave që të bëjnë oferta për huadhënësin.

Aksionet në “Republikën e Parë” ranë javën e kaluar pasi ajo pranoi se klientët kishin tërhequr 100 miliardë dollarë depozita në mars.

Në atë kohë, konkurrenti i saj Silicon Valley Bank ishte shembur, duke shkaktuar frikën e një krize më të gjerë bankare.

Dështimi i SVB-së u pasua me shpejtësi nga humbja e një huadhënësi tjetër amerikan, Signature Bank.

Sipas raporteve, Korporata Federale e Sigurimit të Depozitave (FDIC), një rregullator financiar i SHBA-së, kërkoi oferta për “Republikën e Parë” deri në fund të javës së kaluar dhe i ka vlerësuar ato gjatë fundjavës.

Gjiganti bankar i investimeve JP Morgan Chase besohet të jetë një nga bankat e ftuara për të konkurruar për “First Republic”, sipas agjencisë së lajmeve "Reuters". Banka e Amerikës gjithashtu është afruar për një marrëveshje.

Shqetësimet rreth industrisë bankare globale u rritën muajin e kaluar pasi u shfaqën problemet në Silicon Valley Bank.

Bankat qendrore në mbarë botën kanë rritur ndjeshëm normat e interesit gjatë vitit të kaluar për të ulur normën e rritjes së çmimeve, e njohur ndryshe si inflacion.

Në të njëjtën kohë në Evropë, gjiganti bankar zviceran Credit Suisse - i cili ishte përfshirë në problemet e veta për disa vite - tha se do të duhej të merrte hua 54 miliardë dollarë nga banka qendrore e vendit për të mbështetur financat e saj.

Credit Suisse që atëherë është shpëtuar nga rivali i vjetër UBS.

Ashtu si Silicon Valley Bank, First Republic është një huadhënës i madhësisë së mesme në SHBA. Në mars, një grup prej 11 bankash amerikane dolën përpara për të derdhur 30 miliardë dollarë në “Republikën e Parë” në një përpjekje për të stabilizuar biznesin.

Megjithatë, investitorët në bankë u tronditën javën e kaluar kur “Republika e Parë” zbuloi shumën që depozituesit kishin tërhequr në mars.

“Republika e Parë” numëron individë të pasur në mesin e klientëve të saj, paratë e të cilëve janë potencialisht në rrezik nëse një blerës nuk gjendet. Në SHBA, FDIC siguron depozitat deri në 250,000 dollarë.

Kur Silicon Valley Bank dhe Signature u shembën, FDIC ndërhyri për të thënë se do të garantonte të gjitha depozitat për të parandaluar një nxitim njerëzish që përpiqeshin t'i nxjerrin paratë e tyre, gjë që njihet si vrapim në bankë.

Nëse nuk është në gjendje të gjejë një blerës për “Republikën e Parë”, FDIC mund të ndërmarrë veprime të ngjashme./ CNA.al

Lajmet e fundit nga