LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Banka Qendrore Europiane bën progres/ Projekti për euron digjitale, drejt fazës përfundimtare

24 Prill 2023, 17:48, Ekonomi CNA
Banka Qendrore Europiane bën progres/ Projekti për euron
Foto ilustruese

Banka Qendrore Europiane ka bërë progres në krijimin e euros digjitale dhe tashmë po hyn në fazën përfundimtare të këtij projekti.

Lajmin e bëri të ditur Fabio Panetta, anëtari i Bordit Ekzekutiv të BQE-së, në Komitetin për Çështjet Ekonomike dhe Monetare të Parlamentit Evropian.

Në një deklaratë për shtyp, Panetta tha se Këshilli Drejtues i BQE-së miratoi së fundmi një grup të tretë opsionesh dizajni të planit për euron digjitale.

“Tani po hyjmë në fazën përfundimtare të fazës së hetimit të projektit. Këshilli Drejtues i BQE-së miratoi së fundmi një grup të tretë opsionesh të projektit për euron digjitale, opsionet e dizajnit që i kemi diskutuar gjithashtu në seancat e mëparshme”, u shpreh ai ndër të tjera.

Anëtari i Bordit Ekzekutiv theksoi se BQE ka pasur në fokus edhe përshtypjet dhe nevojat e njerëzve për euron digjitale.

“Puna jonë në muajt e fundit nuk ka qenë vetëm për hetimin e çështjeve teknike. Ne kemi mbajtur gjithashtu fokus grupe për të dëgjuar nga përdoruesit e mundshëm të euros digjitale dhe për të parë mendimet e tyre për veçoritë që duhet të ketë një portofol digjital. Kjo do të na ndihmojë në dizajnimin e një produkti që plotëson nevojat e tyre. Në një ekonomi moderne, aftësia për të paguar në mënyrë digjitale është një nevojë themelore për njerëzit.

Me para të gatshme, bankat qendrore tashmë ofrojnë një mjet pagese pa rrezik, të aksesueshëm gjerësisht dhe të lehtë për t'u përdorur, dhe që nuk lë askënd pas. Por digjitalizimi i shpejtë i ekonomive tona kërkon që ne të plotësojmë cash-in me evoluimin e tij në sferën digjitale: një euro digjitale”, theksoi ai.

BQE e sheh euron digjitale si një mundësi të mirë për të ardhmen, pasi mendon se do t'i bënte pagesat më të lehta dhe do të rriste konkurrencën. Gjithashtu BQE beson se do të ndihmonte për t'i bërë pagesat me më pak kosto, me përfitime për të gjithë qytetarët në zonën e euros./ CNA.al

09:34 Ekonomi

Si matet varfëria?

Ç’rrënjosja e varfërisë në të gjitha format e saj ësht...

Lajmet e fundit nga