LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Ulen sërish çmimet e karburanteve/ Sa do të shiten nafta, benzina dhe gazi

28 Prill 2023, 15:49, Ekonomi CNA
Ulen sërish çmimet e karburanteve/ Sa do të shiten nafta,
Foto ilustruese

Bordi i Transparencës ka ndryshuar ditën e sotme çmimet e karburanteve, duke ulur sërish çmimin e benzinës, naftës dhe gazit.

Mësohet se nga ora 18:00 nafta do të shitet 174 lekë/litri, benzina 177 lekë/litri dhe gazi 66 lekë/litri.

Vendimi i Bordit të Transparencës:

Vendimet e Bordit të Transparencës në datë 28 prill 2023 kanë ndryshime të çmimit nga ai i përcaktuar në mbledhjen e fundit.

Si rrjedhojë çmimet e vendosura janë:

Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gasoil i standardit SSH EN 590 të jetë jo më shumë se 174 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 162 lekë/litër.

Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit benzinë e standardit SSH EN të jetë jo më shumë se 177 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 165 lekë/litër.

Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gaz, të jetë 66 lekë/litri me pakicë dhe i shitjes me shumicë 54 lekë/litër për automjetet.

Çmimi i gazoilit për peshkim është vendosur 81 lekë/litër.

Çmimet e caktuara nga Bordi do të hynë në fuqi në datë 28 Prill ora 18.00, dhe do të jenë të vlefshme deri në mbledhjen e ardhshme të bordit ku do të pasqyrohen ndryshimet e çmimeve të shitjes.

Bordi i transparencës që në krijimin e tij i është përmbajtur me përpikmëri në vendimet e tij lëvizjes së bursës Platts të Mesdheut për gazoilin, benzinën, si dhe faturave zyrtare të operatorëve.

Ministria e Financave dhe Ekonomisë ndjen detyrimin të sqarojë opinionin publik se jo çdo lëvizje e bursës së naftës bruto reflektohet në të njëjtën kohë dhe në të njëjtën masë në bursën e gazoilit dhe benzinës./ CNA.al

Lajmet e fundit nga