LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zjarri shkatrrimtar në Maui/ Humbën jetën rreth 100 persona, vazhdojnë kërkimet

14 Gusht 2023, 16:29, Aktualitet CNA

Zjarri shkatrrimtar në Maui/ Humbën jetën rreth 100 persona,

Nëntëdhjetë e gjashtë persona dihet se kanë vdekur nga zjarret në ishullin Havai të Maui, ndërsa zyrtarët paralajmërojnë se shifra ka të ngjarë të rritet.

Guvernatori i Haëait, Josh Green tha se më shumë se 2700 ndërtesa ishin shkatërruar në qytetin historik të Lahaina.

Qindra njerëz janë ende të zhdukur dhe ekipet e kërkimit kanë parë vetëm 3% të zonës së prekur.

Jeremy Greenberg, një zyrtar i lartë në Agjencinë Federale të Menaxhimit të Emergjencave (FEMA), i tha BBC-së se mbështetje shtesë po dërgohej duke përfshirë ekipet e kërkimit dhe shpëtimit urban, dhe ekipet e shuarjes së zjarrit.

Zjarret që filluan të martën do të ishin fatkeqësia më e keqe natyrore me të cilën është përballur ndonjëherë Haëaii tha Guvernatori i Haëait, Josh Green./ CNA

Lajmet e fundit nga