LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulohet akuza/ Pse u arrestua Dako nga SPAK

6 Qershor 2023, 17:54, Aktualitet CNA

Zbulohet akuza/ Pse u arrestua Dako nga SPAK

Ish-kryetari i Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako, është vetëdorëzuar pasi Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar lëshoi urdhër-arreste ndaj tij, ish-zyrtarëve dhe zyrtarëve të bashkisë Durrës.

CNA ka zbuluar se gjithçka ka filluar pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit të vitit 2019.

Instituti i Ndërtimit, i cili vlerëson sigurinë e ndërtesave, vendosi që një pallat në Durrës duhet të shembej, por ky vendim u kundërshtua nga banorët.

Ata ngritën një padi në SPAK ndaj Institutit të Ndërtimit dhe Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar nisi hetimet.

SPAK hetoi Bashkinë e Durrësit në lidhje me lejen e ndërtimit të këtij pallati dhe lëshoi 10 urdhër-arreste për shpërdorim detyre për Vangjush Dakon, ish-zyrtarët dhe zyrtarët e tjerë.

Kjo ka dërguar në arrestimin e Dakos, ish-zyrtarëve dhe zyrtarëve të bashkisë Durrës.

Ndërkohë, SPAK nuk ka dalë ende me një njoftim zyrtar për urdhër-arrestet e lëshuara. Pritet që SPAK të japë më shumë detaje për arrestimin e ish-zyrtarëve dhe Dakos./ CNA.al

Lajmet e fundit nga