LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Thirrja e Lajçak për dialog/ Shuplaka e Mentor Kikisë: Po kthejnë kishat e manastiret në depo armësh, ky është fundi

24 Shtator 2023, 15:02, Aktualitet CNA
Thirrja e Lajçak për dialog/ Shuplaka e Mentor Kikisë: Po
Mentor Kikia

Pak minuta më parë, i Dërguari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, pasi dënoi ashpër sulmin ndaj Policisë së Kosovës si dhe bëri thirrje urgjente për uljen në tryezë të dy palëve.

Gazetari Mentor Kikia përmes një komenti në rrjetet sociale, thekson se ajo që po ndodh në veri të Kosovës është dëshmia për gjithë botën që tregon se kush është ujku dhe kush është qengji në Ballkan.

Kikia nënvizon se kishat dhe manastiret janë shndërruar në depo armësh dhe thotë se ky është fundi.

Ndër të tjera gazetari thotë se nuk ka dialog me banditë dhe sot të gjithë duhet të jenë krah Kosovës.

Dialog me ke?

Ajo qe ndodhi e po ndodh ne veri te Kosoves eshte deshmia faqe gjithe Botes se kush eshte ujku e kush qengji ne ate cep te rajonit qe quhet Ballkan.

Paramilitare serbe, te veshur me uniforma, te armatosur deri ne dhembe me arme te te gjitha llojeve, me mjete ushtarake, i shpallen lufte policise se shtetit te Kosoves.

Nje popull e nje qeveri qe bertet deri ne OKB per te mbrojtur trashegimine kulturore e fetare serbe nga shqiptare, i shnderron kishat e manastiret ne depo armesh dhe pozicione luftarake per kriminelet.

Po, ky eshte fundi!

Te gjithe ata qe kane ngritur zerin per te ruajtur “zemren e ordotoksiae serbe”, Manastirin e Zvecanit, ta shikojne manastirin sot si fortifikim ushtarak nga ku luftohet kunder shtetit.

Lajcak ben thirrje per qetesi dhe rikthim ne dialhog. Por dialog me ke? Me keta bandite?

Sot te gjithe duhet te jene ne mbeshtetje te policise dhe Qeverise se Kosoves.

Sot duhet te jene ne mbeshtetje te Kryeministrit Albin Kurti.

Kushado shqiptar qe perpiqet te beje parimorin neutral, nuk eshte asgje tjeter vecse tradhetar.

Me Kosoven!”, shkruan Mentor Kikia./ CNA

Lajmet e fundit nga