LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Të ndërhyet para se të jetë shumë vonë”/ Deputeti demokrat, thirrje urgjente qeverisë

25 Qershor 2022, 19:02, Aktualitet CNA
“Të ndërhyet para se të jetë shumë
Parlamenti

Deputeti demokrat, Dashnor Sula, ka ngritur shqetësimin lidhur me situatën me të cilën përballen fermerët, ndërsa shkruan se shteti po tallet me ta.

Sipas deputetit, fermerët të cilët punojnë tokën, harxhojnë një vit kohë me koston e punimit, vaditjes, plehrave etj., nuk kanë asnjë mbështetje nga shteti, ndërsa tregtarët, oligarkët që financohen nga shteti për ndërtimin e frigoriferëve tallen me qytetarët, ia marrin me çmim që si mbulon as kostot.

Ai i bën thirrje qeverisë të ndërhyjë sa nuk është vonë, pasi po mbesin gjithmonë e më pak fermerë.

Reagimi

Tallja me fermerët që punojnë tokën.

Fermerët shqiptarë nuk diskriminohen vetëm nga shteti, por edhe nga tregtarët që ndihmohen nga shteti.

Zona e Peqinit apo Belshit kultivon konsiderueshëm pjeshkët dhe kajsitë.

Sot në tregun me shumicë, 1 kg Pjeshkë shitej me 30 lekë të reja, ose 300 lek të vjetra. Ndërkohë 70 kilometra më largë, në Tiranë 1 kg pjeshkë shitet rretj 180- 200 lekë ose 2 mije lek të vjetra. 1700 lekë fiton tregtari për 1 kg.

Ndërkohë Kajsitë sot në tregun e Lushnjes me shumicë shitej 900 lekë ndërsa në kryeqytet 3 mijë lekë. 2100 lek fiton tregtari për një kilogram.

????Po e bëj këtë reagim sepse është e pakonceptueshme, e patolerueshme që fermerët të cilët punojnë tokën, harxhojnë një vit kohë me koston e punimit, vaditjes, plehrave me koston e krahut të punës dhe mbi të gjitha pa asnjë mbështetje nga shteti të dal e ta shes me 300 lekë apo 900 lekë kajsinë, ndërsa tregtarët, oligarkët që financohen nga shteti për ndërtimin e frigoriferëve tallen me qytetarët ja marrin me çmim që si mbulon as kostot. Ndërkohë qe vijnë edhe e shesin me pakicë sa "frëngu pulën".

????Në Shqipëri po mbesin gjithnjë e më pak njerëz që punojnë tokën, gjithnjë e më pak forcë punëtore. Ndaj qeveria duhet të kthej vëmëndjen tek ta. Të mos lejojë tregtarët të cilët i ka financuar miliona euro për të krijuar infrastrukturën dhe logjistikën qe të tallen me diersën e qytetarit të ndershëm.

Kjo është e patolerueshme. Duhet ndërhyrje tani sepse më vonë do të jetë shumë vonë.

Lajmet e fundit nga