LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Skandali-Skema, si kanë përfituar familjarët dhe drejtorët e Veliajt nga fondet e IPARD

1 Prill 2024, 21:43, Aktualitet CNA

Skandali-Skema, si kanë përfituar familjarët dhe drejtorët e

Gazetari Elvi Fundo ka zbardhur një tjetër skandal që përfshin drejtorët e Erion Veliajt dhe familjarët e tyre.

I ftuar në emisionin Të Paekspozuarit me Ylli Rakipin, Fundo ka folur me emra dhe ka zbuluar dhe detajin se si drejtorët e Veliajt dhe familjarët e tyre kanë përfituar nga fondet e IPARD.

Ai përmend rastin e vëllait të Taulant Tushes, i ndodhur në pranga, i cili ka marrë 200 mijë euro për një agroturizëm në Tiranë.

Po ashtu ka zbuluar se po verifikohen dhe drejtorë të tjerë

"Ka ndodhur një skandal tjetër duke përmendur skemën.

Atje është më shumë se sa një grup krimin i drejtuar nga skulptori. Është një gradë më lart se piktori është skulptori.

Elvin Tivari është një nga emër që del në kompani dhe skema të tjera. Është kompani e vëllait të zotit Tushe. Vëllai ka ndërtuar 4-5 kompani nga viti 2018.

Do them një detaj nga materialet investiguese. Vetëm nga fondet e IPARD të dhëna nga BE nga këto të famshmes Frida Krifcës zotëria ka fituar 200 mijë euro për një agroturizëm në Tiranë Thassare. Ka 4 kompani. Ka shkuar te aksionet në Rapos restort. Ka ortakë, otraku ka drejtoreshë bashkëshorten në bashki.

Në fondet e IPARD mua më del dhe një Thomadha që e ka Aurel Çukoja, edhe ky drejtor i Veliajt.

Se këta mirë që kanë marrë përqinde dhe kanë dhënë tenderat e tyre por kanë marrë dhe fondet e BE dhe kanë bërë agroturizëm.Janë zyrtarë të tjerë të Bashkisë të përfshirëe.

Është duke u verifikuar një komplesk në Mjull Bathore për të cilin dyshohet se kanë lidhje dy drejtorët të Veliajt një prej Molla.

Është dhe një tjetër drejtor që po verifikohet Arli Naska drejtorë taksash në Bashki. Janë të verifikuara se i kanë përdorur dhe në fushatë”, tha Elvi Fundo. 

Emrat që u përmendën kanë lidhje me inceneratorët. 

"Të njëtët emra janë njerëzit që kanë lidhje me inceneratorët. Ju kujtoj kur kemi diskutuar kontratën 60 milionë euro për dherat. Policia bashkiake gropat që hapeshin apo dronët e famshëm që ngrinte bashkia. Në atë kohë drejtohej nga Mariglen Qato.

Ky grup kriminal i strukturuar i skulptorit i ka qarkulluar në të gjithë drejtoritë. Janë të ndarë tek e tek e herë bashkë.

Të ardhurat e tenderave shkojnë gati me inceneratorët. Pra është një skemë shumë e madhe", ka thënë Fundo. 

Më tej Fundo ka deklaruar se KLSH prej muajsh po kryen kontrolle në Bashkinë e Tiranës për tenderat./ CNA

 

Lajmet e fundit nga