LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama nga aeroporti i Tiranës/ Po punohet për zgjidhjen e problemit kronik të parkimeve

8 Qershor 2023, 19:30, Aktualitet CNA

Rama nga aeroporti i Tiranës/ Po punohet për zgjidhjen e problemit

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një lajm nga Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës “Nënë Tereza”.

Rama tha se po punohet për zgjidhjen e problemit kronik të parkimeve.

“Jam i bindur se shpejt do lindë nevoja për të tjera hapësira, plus zgjidhja e problemit kronik të parkimeve është në punim. Aeroporti i Tiranës, sipas të dhënave të aviacionit europian është i vetmi në Europë që ka tejkaluar 100% të rikuperimit pas pandemisë. Shifra e vitit të shkuar ishte 123% plus pas pandemisë. I dyti ishte ai i Stambollit dhe më pas vinin të tjerët. Në këtë aeroport janë përpunuar 5.2 milionë pasagjerë. Ambicia e kompanisë është për të prekur shifrën e 7 milionëve. Objektivi i vitit 2027 u arrit vjet. Jam i bindur se objektivi për 10 milionë turistë do të jetë për një kohë shumë të shkurtër”- tha kryeministri.

Këtë deklaratë ai e bëri në inaugurimin e kompanisë “Ryanair”, e cila është shtuar në aeroportin e “Nënë Tereza” me 17 destinacione./ CNA.al

Lajmet e fundit nga