LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Abuzimi me fondet e IPARD/ Kreu i SPAK-ut thotë se ka nisur një hetim

28 Shtator 2023, 15:01, Aktualitet CNA

Abuzimi me fondet e IPARD/ Kreu i SPAK-ut thotë se ka nisur një hetim

Në një takim informal me gazetarët, kreu i SPAK-ut, Altin Dumani, bëri me dije se ka nisur një hetim i ri nga Prokuroria e Posaçme lidhur me fondet IPARD.

Ishin zyrtarë të Bashkimit Evropian ata të cilët bënë publik abuzimin me fondet IPARD.

Pas skandalit, Agjencia për Zhvillim Bujqësor dhe Rural është detyruar të kërkojë masivisht kthimin e parave nga bizneset. Në fillim të shtatorit AZHBR u ka nisur letër dhjetëra bizneseve, të cilat kanë përfituar grante, duke u kërkuar të kthejnë paratë mbrapsht.

Ndërsa nisma "Thurje" denoncoi në SPAK ish-ministren e Bujqësisë, Frida Krifca, dhe disa zyrtarë të AZHBR-së për abuzim me fondet e IPARD-it.

Kreu i nismës ‘Thurje’, Endri Shabani, u shpreh se përmes kallëzimit të bërë në SPAK kërkohet hetimi i ish-ministres së Bujqësisë dhe të përgjegjësve të tjerë./ CNA

Lajmet e fundit nga