LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Dosjet 184 dhe 339 rrezikojnë të parashkruhen”/ Tabaku, thirrje Dumanit

27 Janar 2023, 13:58, Aktualitet CNA

“Dosjet 184 dhe 339 rrezikojnë të parashkruhen”/ Tabaku,

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, i bëri thirrje kreut të SPAK-ut, Altin Dumani që të caktojë një prokuror special që të hetojë krimet zgjedhore.

Këtë thirrje ia bëri nga Këshilli Kombëtar të Integrimit Europian.

 “SPAK dhe drejtuesi i saj do kenë mbështetjen time në punën tuaj dhe në përpjekjen tuaj dhe institucionit që ju po drejtoni për të luftuar Krimin e Organizuar, Korrupsionin dhe mafian në vend. Ne kemi nevojë për një drejtësi të pavarur. Ne kemi nevojë për prokurorë të ndërgjegjshëm për punën e tyre. Kemi nevojë për sundimin e ligjit dhe fundin e pandëshkueshmërisë. Tri nga kriteret në këtë proces varen nga institucioni që ju drejtoni dhe do të jemi këtu përsëri për të raportuar për rezultatet konkrete së shpejti”, ka thënë Tabaku.

Sipas saj dosjet 184 dhe 339 rrezikojnë të parashkruhen dhe përgjegjësit e vërtetë mos të përfundojnë përpara drejtësisë, e ne nuk mund të presim derisa këto të bëhen statistika prandaj në emër të opozitës Z. Dumani ju kërkoj që një prokuror special të caktohet sa më shpejt i dedikuar për të hetuar krimet zgjedhore, ku një procedurë e thjeshtë dhe e shpejtë menjëherë të marrë vendime.

“Propozim që vjen pasi është e papranueshme që Shqipëria me negociata të hapura të ketë zgjedhjet problem; të ketë krimin e organizuar që angazhohet në zgjedhje, të ketë dosje që dëshmojnë lidhjen krim-politikë.

Ne e kemi të qartë që ndërhyrja në zgjedhje është shembja e demokracisë. Prandaj në emër të opozitës ju kërkoj që të përcaktoni një prokuror special që të merret me problemin e zgjedhjeve; që blerja e votës të ndëshkohet dhe kriminalizimi i zgjedhjeve të ndëshkohet që të hetohet në kohë reale. Nuk ka prioritet tjetër për Shqipërinë veç zgjedhjeve të lira dhe të ndershme”, ka thënë më tej Tabaku./CNA.al

Lajmet e fundit nga