LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Ceremonia e përkujtimit të Holokaustit/ Xhaçka: Lufta ndaj antisemitizmit kërkon qasje aktive nga qeveritë

27 Janar 2023, 11:15, Aktualitet CNA

Ceremonia e përkujtimit të Holokaustit/ Xhaçka: Lufta ndaj

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, në kuadër të Ditës së Përkujtimit të Holokaustit është shprehur se përkujtimi i 6 milionë viktimave është forcim i vigjilencës sonë në luftën kundër çdo forme të antisemitizmit dhe urrejtjes racore.

Sipas saj është e domosdoshme mbrojtja që po u bëjmë sot vlerave të humanizmit, tolerancës, mosdiskriminimit.

“Lufta ndaj antisemitizmit kërkon qasje aktive nga qeveritë, për të ruajtur kujtimin e Holokaustit dhe për të edukuar me vlerat e humanizmit.
Shqipëria ka miratuar në Kuvend përkufizimin e antisemitizmit të kësaj aleance dhe ka forcuar edukimin për luftën ndaj antisemitizmit në sistemin arsimor.
I kemi dedikuar një Pavijon në Muzeun Kombëtar shpëtimit të hebrenjve të Shqipërisë gjatë Luftës së Dytë Botërore.
Përvoja e Shqipërisë gjatë Luftës II Botërore tregon se çfarë mund të arrijmë kur mbrojmë vlerat njerëzore përballë racizmit dhe urrejtjes.
Shqiptarët ditën të ruajnë vlerat e vërteta njerëzore të popullit tonë. Shqipëria u shndërrua në strehë të sigurt për hebrenjtë, e vetmja në Europë ku numri i tyre u 10-fishua pas luftës.
Shembulli i shqiptarëve gjatë luftës na tregon rrugën e ndërtimit të një bote më tolerante dhe pa ndasi.
Shqipëria në KS, prioritet mbrojtjes së të drejtave të njeriut si themel i bashkekzistencës paqësore të popujve”, deklaroi Xhaçka./CNA.al

Lajmet e fundit nga