LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Projekti i Portit të Durrësit/ Varhelyi i kyç gojën Alibeajt

27 Janar 2023, 10:38, Aktualitet CNA

Projekti i Portit të Durrësit/ Varhelyi i kyç gojën

Komisioneri Oliver Várhelyi  i është përgjigjur deputetit të PD-së, Enkelejd Alibeaj, në lidhje me projektin e portit të Durrësit, me vlerë 2 miliardë euro.

Varhelyi, nuk është ndalur tek akuzat e Alibeajt dhe grupit të tij, por është përgjigjur në parim.

Sipas tij, kur vjen fjala te marrëveshjet ndërshtetërore me vendet e treta, pozicioni i BE është i qartë dhe ka qenë përherë i tillë, përfshirë edhe në Këshillin e Fundit të Stabilizim Asoocimit që u mbajt në mars 2021 mes Shqipërisë dhe BE.

Në letër nënvizohet se të gjitha prokurimet apo koncesionet, përfshirë dhe marrëveshjet mes shteteve apo palëve të treta duhet të ngrihen mbi parimet e transparencës, garës, trajtimit të barabartë dhe jo diskriminimit.

Më tej Komisioneri Várhelyi argumenton se Komisioni është në konsultime të vazhdueshme me qeverinë shqiptare.

Ai thekson se Komisioni Europian ka anuluar grantin e mbetur nga WBIF (Fondet Ndërkombëtare për Ballkanin Perëndimor) në lidhje me portin e Durrësit./CNA.al

Projekti i Portit të Durrësit/ Varhelyi i kyç gojën

 

Lajmet e fundit nga