LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Afera e inceneratorëve/ Jepet dënimi për Kokën, Bllakon dhe Zoton

25 Shtator 2023, 11:47, Aktualitet CNA

Afera e inceneratorëve/ Jepet dënimi për Kokën, Bllakon dhe

GJKKO ka dhënë dënimin për ish-ministrin Lefter Koka, ish-deputetin socialist Alqi Bllako dhe një nga bosët e aferës së inceneratorëve Klodian Zoton.

Klodian Zoto është dënuar me 8 vite burg, Koka me 10 vite burg ndërsa Bllako me 4 vite burg.

Kujtojmë se më herët Prokuroria e Posaçme kërkoi burg për ish-ministrin Lefter Koka, ish-sekretarin e Ministrisë së Mjedisit, Alqi Bllako, dhe Klodian Zoton, në lidhje me aferën për inceneratorin e Fierit.

SPAK-u dha pretencën duke kërkuar 10 vite burg për ish-ministrin e Mjedisit Lefter Koka, që me gjykim të shkurtuar konvertohet në 6 vite e 8 muaj burg, 7 vite për Bllakon, që me gjykim të shkurtuar shkon në 4 vite e 8 muaj burg, ndërsa për Klodian Zoton ka kërkuar 12 vite burg që me gjykim të shkurtuar shkon në 8 vite.

Për të gjithë të akuzuarit është pranuar gjykimi i shkurtuar./ CNA

Lajmet e fundit nga