LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Deklarata e kolonelit 27-vjeçar/ “Shqipëria dëshiron njohjen nga Amerika”

17 Maj 2022, 07:12, Aktualitet CNA

Nga Ilir Ikonomi

DEKLARATA E KOLONELIT 27-VJEÇAR , Shqipëria dëshiron njohjen nga Amerika.

Në një gazetë amerikane të 17 qershorit 1922 gjejmë një deklaratë të ministrit të Brendshëm, Ahmet Zogu, për agjencinë e lajmeve “Associated Press”. Në atë kohë Zogu ishte vetëm 27 vjeç dhe shihej si përkrahës i zellshëm i njohjes së Shqipërisë nga Amerika.

?Nëse Amerika na njeh dhe dëgon një përfaqësues diplomatik në Shqipëri, – deklaroi Zogu, – kjo do të jetë shtytja më e madhe që mund t?i jepet Shqipërisë.?

?Ne jemi një racë e lashtë dhe krenare. Ne kemi tradita qysh para epokës së Krishterimit. Kemi vuajtur nën thundrën e tiranit. Kemi qenë shtypur si nga popuj aziatikë ashtu edhe nga evropianë. Kemi ëndërruar prej shekujsh për lirinë. Ne jemi raca më homogjene në Ballkan dhe e dëshirojmë me pasion mundësinë për ta vendosur vetë fatin tonë.?

?Amerika, faqet e historisë së të cilës shkëlqejnë nga bëmat e lavdishme për çështjen e lirisë njerëzore, duhet ta njohin Shqipërinë, sepse ky është vend që ka vuajtur me shekuj në skllavëri dhe tani, i rilindur si komb, dëshiron të ruajë lirinë që i është mohuar aq gjatë.?

(Marrë nga: Reno Evening Gazette)

 

Lajmet e fundit nga