LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zgjedhjet e pjeshme vendore/ Kaso: Primaret janë mekanizëm përbashkues 

26 Janar 2022, 13:26, Politikë CNA

Ndërsa në gjashtë mars pritet të mbahen zgjedhjet vendore për gjashtë bashki, në Shkodër, Grupi për Rithemelimin e PD-së, ka njoftuar se të dielën anëtarësia do të votojë për kandidatët pas depozitimit të emrave për primaret.

Kandidatët potencialë për këtë bashki janë ish zëvendësministri i Shëndetësisë Bardh Spahia dhe kryetarja aktuale e Bashkisë Voltana Ademi.

Anëtari i Komisionit të Rithemelimit në Partinë Demokratike Ivi Kaso i ftuar në studion e Abcneës, shpjegoi se vendimi për të garuar me kandidatë nevojitet për t?iu përgjigjur vullnetit të demokratëve në njësitë vendore ku hapet gara.

Kaso shpjegoi se ftesa është bërë për të gjithë, pavarësisht se kë mbështesin, dhe ka si qëllim që të mos përçajë votën e demokratëve.

?U mor në konsideratë që mund të kishte segmente që mos ndiheshin të përfaqësuar nga kanididatë të caktuar, nga statuti i 11 dhjetorit kemi një detyrim që kandidatët të zgjidhen përmes primareve. Është bërë ftesa për të marrë pjesë në primare, për të gjithë kandidatët pa vendosur ndonjë filtër. Pavarësisht se cilit krah i përkasin, të bindur se mekanizmi i votës është më i përshtatshmi i mundshëm, e kemi parë si mekanizëm përbashkues.? 

Lajmet e fundit nga