LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Lehtësi doganore mes Kosovës dhe Shqipërisë”/ Kalon në Kuvend marrëveshja  

26 Janar 2022, 13:07, Politikë CNA

Këshilli i Ministrave ka miratuar sot projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes së Republikës së Kosovës dhe asaj të Shqipërisë për zbatimin e lehtësirave doganore dhe mallrave, duke e kaluar atë për votim në parlament.

Lajmi është bërë i ditur nga ministrja e Financave Delina Ibrahimaj, në daljen për mediat pas mbledhjes së qeverisë.

Ibrahimaj tha se marrëveshja u firmos në mbledhjen e dy qeverive mbajtur në Shqipëri.

?Miratuam projekt ligjin për ratifikimin e marrëveshjes ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe Kosovës, sot kjo marrëveshje shkon në parlament për të gjithë procesin e ratifikimit dhe do të lehtësojë më tutje marrëdhënien e ndërsjelltë mes dy vendeve tona, duke njohur të gjithë licensat e të gjithë agjencisve doganore në kufi, duke unifikuar kontrollet doganore të të dyja vendeve për procedurat doganore.

Të dy vendet do të njohin kontrollet e vetëm një vendi duke ulur afatin dhe kohën e kontrollit doganor. Marrëveshja parashikon celjen e pikës doganore të kosovës në portin e Durrësit, por i hapet rrugë të tjerave pika doganore të Kosovës në Shqipëri.? u shpreh Ibrahimaj.

Lajmet e fundit nga