Kalonte mallra kontrabandë/ Procedohen penalisht 3 persona, mes tyre dhe doganieri

21 Janar 2022, 10:05, Kronika CNA
Kalonte mallra kontrabandë/ Procedohen penalisht 3 persona, mes tyre dhe

Tre persona janë proceduar penalisht, mes tyre dhe doganieri në Hanin e Hotit, pasi ka kaluar mallra pa i kaluar në organet doganroe.

Janë proceduar shtetasit R. Sh., 59 vjeç, I. Rr., 48 vjeç, D. M., 28 vjeç (doganier), banues në Shkodër.

Nën hetim është vendosur edhe shtetasi R.Sh., ku sipas policisë, ai ka kaluar disa herë nga kjo pikë kufitare.

Duke parë lëvizjet e shpeshta hyrje- daljet në drejtim të shtetit Malazez të shtetasit R. Sh., i cili konsiderohej si person me risk dhe dyshohej se merret me kalimin e produkteve kontrabandë, u proçedua penalisht shtetasi D. M., me profesion doganier pasi dyshohet se në bashkëpunim dhe me doganier të tjerë kanë favorizuar 59-vjeçarin.

Në vijim është ushtruar kontroll në njërin prej subjekteve të cilit dyshohet se shtetasi R. Sh e furnizonte me produkte kontrabandë, me administrator shtetasin I. Rr., nga kontrolli i ushtruar në këtë aktivitet tregtar, janë konstatuar disa mallra apo produkte me mbishkrime malazeze dhe dyshohet se janë mallra kontrabandë me qëllim tregtimin e tyre.

“Kontrolle intensive në pikat e kontrollit të kalimit kufitar, me qëllim parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë.

Proçedohen penalisht 3 shtetas 1 prej tyre Doganier në PKK Han i Hotit

Sekuestrohet një armë gjahu, dhe disa mallra ushqimorë kontrabandë me qëllim tregtimin e tyre.

Në vijim të punës dhe goditjeve të njëpasnjëshme për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kontrabandës me mallra, bazuar dhe në informacionet e marra në rrugë operative, nga Specialistët e Seksionit të Hetimit të Krimit Ekonomiko Financiar në bashkëpunim me Drejtorinë e Hetimit Doganor në PKK Han i Hotit filloi proçedimi penal për shtetasit:

R.Sh., 59 vjeç, I. Rr., 48 vjeç, D. M., 28 vjeç, banues në Shkodër.

Shtetasi R. Sh është konstatuar në PKK Han i Hotit me disa mallra dhe produkte të cilat i ka kaluar pa deklaruar në organet doganore gjithashtu në vijim të veprimeve hetimore gjatë kontrollit të banesës së këtij shtetasi iu gjet një armë gjahu pa lejen përkatëse.

Në vijim është ushtruar kontroll në njërin prej subjekteve të cilit dyshohet se shtetasi R. Sh e furnizonte me produkte kontrabandë, me administrator shtetasin I. Rr., nga kontrolli i ushtruar në këtë aktivitet tregtar, janë konstatuar disa mallra apo produkte me mbishkrime malazeze dhe dyshohet se janë mallra kontrabandë me qëllim tregtimin e tyre.

Duke parë lëvizjet e shpeshta hyrje- daljet në drejtim të shtetit Malazez të shtetasit R. Sh., i cili konsiderohej si person me risk dhe dyshohej se merret me kalimin e produkteve kontrabandë, u proçedua penalisht shtetasi D. M., me profesion doganier pasi dyshohet se në bashkëpunim dhe me doganier të tjerë kanë favorizuar shtetasin R. Sh. në kohë të ndryshme për kryerjen e këtij aktiviteti të kundraligjshëm.

U sekustruan në cilësinë e provës materiale, 1 armë gjahu dhe disa mallra ushqimorë kontrabandë.

Grupi Hetimor në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër po punon për identifikimin e personave të tjerë të përfshirë në këtë aktivitet të kundraligjshëm.

Materialet procedurale iu referuan Prokurorisë Shkodër, në ngarkim të shtetasve të lartpërmendur për veprat penale ?Kontrabandë me mallra të tjera?, ?Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve të gjuetisë dhe sportive? ?Tregtimi dhe transportimi i mallrave që janë kontrabandë?, ?Fshehja e të ardhurave? dhe “Shpërdorim detyre”, njofton policia./ CNA.al

Lajmet e fundit nga