Vodhën tre biznese në Korçë/ E pësojën keq dy të rinjtë, procedohet dhe një 14 vjeçar

15 Janar 2022, 13:51, Kronika CNA
Vodhën tre biznese në Korçë/ E pësojën keq dy

Policia në Korçë, ka vënë në pranga dy shtetas dhe ka proceduar penalisht një 14 vjeçar, pasi dyshohen se kanë vjedhur në tre biznese në Korçë.

Janë arrestuar në flagrancë shtetasit E. S., 19 vjeç, shpallën në kërkim shtetasin S. S., 21 vjeç, të dy banues në Pogradec dhe filluan procedimin penal ndaj një 14-vjeçari, banues në Korçë.

Nga veprimet hetimore të kryera, rezulton se këta shtetas në bashkëpunim me njëri-tjetrin, janë autorë të dyshuar të ngjarjeve të ndodhura konkretisht më datë 07.01.2022, në lagjen nr. 9, Korçë, ku në dyqanin e shtetasit D. B., janë vjedhur një sasi lekësh dhe 10 shishe me pije alkoolike; më datë 12.01.2022, në lagjen nr. 1, Korçë, ku në dyqanin e shtetases Xh. K., janë vjedhur veshje të ndryshme, si edhe më datë 13.01.2022, në lagjen nr. 18, Korçë, ku në dyqanin e shtetasit M. M., janë vjedhur një sasi lekësh dhe rreth 20 kg fruta të thata.

?Vihen në pranga 2 shtetas, shpallet në kërkim 1 dhe procedohet penalisht 1 tjetër, për vepra të ndryshme penale.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Korçë, në vijim të punës për zbardhjen dhe dokumentimin e tri vjedhjeve në biznese private, të ndodhura javën e fundit në qytetin e Korçës, bënë të mundur arrestimin në flagrancë të shtetasit E. S., 19 vjeç, shpallën në kërkim shtetasin S. S., 21 vjeç, të dy banues në Pogradec dhe filluan procedimin penal ndaj një 14-vjeçari, banues në Korçë.

Nga veprimet hetimore të kryera, rezulton se këta shtetas në bashkëpunim me njëri-tjetrin, janë autorë të dyshuar të ngjarjeve të ndodhura konkretisht më datë 07.01.2022, në lagjen nr. 9, Korçë, ku në dyqanin e shtetasit D. B., janë vjedhur një sasi lekësh dhe 10 shishe me pije alkoolike; më datë 12.01.2022, në lagjen nr. 1, Korçë, ku në dyqanin e shtetases Xh. K., janë vjedhur veshje të ndryshme, si edhe më datë 13.01.2022, në lagjen nr. 18, Korçë, ku në dyqanin e shtetasit M. M., janë vjedhur një sasi lekësh dhe rreth 20 kg fruta të thata.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë, për veprën penale “Vjedhja”, e kryer në bashkëpunim, më shumë se një herë”, njofton policia./ CNA.al

Lajmet e fundit nga